Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni'nde", pek çok önemli zanaatkara ödül verildi. Ödül töreninde Sakaryalı Tevfik Alparslan Babaoğlu’na da ebru sanatını yaşattığı için ödülü takdim edildi. Asıl mesleği elektronik mühendisliği olan Babaoğlu, 1985 yılında merhum ebru sanatçısı Mustafa Düzgünman'ın öğrencisi oldu. Türkiye'de ebru sanatının yeniden sevilmesinin önünü açan isimlerden biri olan sanatçı Düzgünman'dan 1989 yılında icazet alan Babaoğlu, 1990 yılında Düzgünman'ın vefat etmesinin ardından bayrağı devraldı. 1990 yılından bu yana, ebru ve cilt sanatçısı Mustafa Düzgünman'ın çizgisini devam ettiren Tevfik Alparslan Babaoğlu, öğrendiklerini gelecek nesillere aktarıyor.
odulunu_cumhurbaskanindan_aldi2
"Türk ebrusunu yapmaya, öğretmeye gayret gösteriyorum"
Ebru sanatına hobi olarak başladığını anlatan Tevfik Alparslan Babaoğlu, "1990 yılından bu yana hocamın çizgisinde geleneksel Türk ebrusunu yapmaya, öğretmeye gayret gösteriyorum. Üniversitelerde ders verdim. Ebru ile ilgili kitaplar yazdım, yayınlandı. Ebruya hizmet etmeye gayret gösteriyorum. Şu anda da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde ebru tarihi araştırmak amacıyla doktora yapıyorum" dedi.
odulunu_cumhurbaskanindan_aldi5
"Hayattayken takdir edilmek çok güzel ve büyük bir duygu"
Kaybolmaya yüz tutulmuş önemli kültürel mirasların, kaybolmadan gelecek nesillere aktarılması amacıyla köprü vazifesi gören zanaatkarların ödüllendirildiğini söyleyen Babaoğlu, "Çok çeşitli sanat gruplarından insan var. Bu sene de ebru dalında Kültür ve Turizm Bakanlığı beni ödüle layık gördü. Külliye'ye davet edildim, ödülümü sayın cumhurbaşkanımızdan aldık. Çok mutlu oldum. Sağken, hayattayken takdir edilmek çok güzel ve büyük bir duygu. Bunu yaşamış oldum, çok mutluyum" dedi.

"Ebruda benim torunlarım var"
Ebru sanatı ile ilgili birikimini, gelecek nesillere aktarmaya gayret gösterdiğini ifade eden Babaoğlu, " Ebru sanatını kaybolmadan gelecek nesillere ustamdan aldığım gibi aktarmak istiyorum. Bunu doğru yaptığım da tescillenmiş oldu. Benim icazet verdiğim arkadaşlarım da ebru sanatını öğrettiği öğrencilerine icazet vermeye başladı. Ebruda benim torunlarım var. 2. nesil, 3. nesil ebrucular var. Benim dalımdan devam eden ebrucular var. Ödülün amacının tam karşılığını yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
odulunu_cumhurbaskanindan_aldi4
"Önünden geçtikçe gururlanmak istiyorum"
Kıymetli bir ödül aldığına dikkat çeken Babaoğlu, "Kıymeti ile doğru orantılı olarak evin en güzel yerinde sergileyip önünden geçtikçe gururlanmak istiyorum. O yüzden evimin en güzel köşesine koydum, devamlı seyredeceğim" dedi.