VERGİ KESİNTİSİ 3 KAT ARTTI
İşçiler Ağustos ayından itibaren yüzde 27’lik üçüncü vergi dilimine girdi. Ocak ayında 637 lira vergi ödeyen bir işçi, Eylül’de 2 bin 342 lira vergi öder hale geldi. DİSK-AR tarafından hazırlanan rapora göre, Ocak ayında yüzde 21 olan ücretlilerdeki vergi ve kesinti oranı Ağustos ayından itibaren yüzde 31’e yükseldi. Ocak’ta 2 bin 175 TL olan vergi ve sigorta prim kesintisi toplamı Mayıs’ta 2 bin 600 TL’ye, Temmuz’da 4 bin 40 TL’ye ve Eylül’den itibaren ise 4 bin 657 TL’ye yükseldi. Böylece Eylül 2022’deki gelir vergisi kesintisi artışı ocak ayına göre 3,7 kat oldu.

FdQeuvtWQAAeKGx

"ÇÖZÜM BULMAK LAZIM"
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay da TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde düzenlenen “Kadın Çalışmaları Toplantısı”nın açılışında, çalışanların gelir vergisiyle ilgili sorunlarının olduğunu ve bu sorunları, çözülene kadar gündeme getirmeye devam edeceklerini vurguladı. Çalışanların gelir vergisiyle ilgili sorunlarının olduğunu ve bu sorunları, çözülene kadar gündeme getirmeye devam edeceklerini vurgulayan Atalay, şöyle konuştu: “Mesela 10 bin lira ücret alan bir işçide, ocak ayında 630 lira vergi kesintisi yapılırken, eylül-ekim aylarında ücretinde 1900 liraya yakın kesinti yapılıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. İşçiye ocak ayında verilen ücret aralık ayında da verilmeli. Vergi konusu dayanılacak gibi değil buna bir çözüm bulmak lazım.” 

FdQeuvtXkAANmv1

"ÖNCE BUNU ÇÖZÜN"
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye de çağrıda bulunan Genel Başkan Atalay, bir an evvel isçilerin vergiyle ilgili taleplerini gündeme almalarını isteyerek, Meclis yasama yılında açıldığı zaman birinci gündem vergi olsun. Bunu çözün. Çözmezseniz bu meseleyi her gün dillendirmeye, kamuoyunun önüne taşımaya ve bu meseleyi her gün sizin önünüze getirmeye devam ederiz” dedi.

FdQeuvvWYAEXRGw

"ÖRGÜTLENMEDEN KORKMAYIN"
Genel Başkan Atalay, sendikal örgütlenmenin önünde ciddi engeller bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Ülkemizde, sendikal örgütlenme yüzde 14 düzeyinde. İşçilerin yüzde 86’sında sendikalar örgütlü değil. Bizim ülkemizde örgütlenmeye kalktığınız zaman, örgütleneyim dediğiniz zaman işçileri kapının önüne koyuyorlar. Örgütleneyim dediğin zaman işçilerin iş yerini değiştiriyorlar. Örgütlenme dediğin zaman mobbing uyguluyorlar. Partilerin her hafta grup toplantıları var. Bir kere de çıkın biriniz deyin ki ‘Ey kamuoyu size sesleniyoruz. Örgütlenmeden korkmayın’. Örgütlenme olduğu zaman biz bu sorunları hallederiz”

FdQeuwVX0AEa8am

"TEK BAŞINA YETERLİ GELMEZ"
Sendikal örgütlenmeyle ilgili yeni yasal bir düzenlemenin gerekli olduğunu vurgulayan Atalay, “Çalışma Bakanı, zaman zaman bizim söylediğimiz şeyleri ifade ediyor. Çalışma Bakanı, tek başına burada yeterli gelmez, gücü yetmez. Siyasi iktidarın da gücü yetmez. Bütün partiler, bu meseleye el atmazlarsa biz bu meseleyi çözemeyiz” dedi.

Kamuda taşeron işçilik kavramının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Atalay, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesinin de beklentiler doğrultusunda çözüme kavuşturularak, ülkenin gündeminden çıkartılmasını talebinde bulundu.