MESEM’DEN FAYDALANMALIYIZ

SATSO Hizmet Binasında 5. Meslek Komitesi mensubu ve SATSO Yönetim Kurulu Yardımcısı Gökhan Tiryaki ile Komite Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına meslek grubu üyesi olan işletme sahipleri, çalışanları ve temsilcileri iştirak etti. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren 5. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi İffet Hacıeyüpoğlu, “Ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacı çerçevesinde öğrencilerin; ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmeleri, eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi ülkemiz insan kaynağının geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda Mesleki eğitim merkezleri, ülkemizin meslek sahibi insan ihtiyacını karşılayabilmek adına çalışmalarını sürdürmektedir.

05MK-20221221-27

ÇALIŞMALAR YAPMAYI PLANLADIK

Sektörümüzden üyelerimizi ziyaret ederken bu projenin sonuçlarına ciddi ihtiyaç olduğunu ve daha fazla yaygınlaşması gerektiğini görüp bu konuda çalışmalar yapmayı planladık. SATSO çatısı altında tarafların bir araya gelerek daha yaygınlaştırılması adına bugün buradayız.  Milli Eğitim Bakanı’mızdan bu projeyi ilk dinlediğimizde ülkemiz için gerekliliğini anladıktan sonra şehrimiz için olması gerektiğini düşündük. Biz kendi işyerimizde de uygulamaya devam ediyoruz. Uzun eğitim süreçleri sonucunda nitelik kazanamadan mezun olan gençlerimizi pratik eğitim ile eğitmeye yönelik önemli bir proje olan MESEM işveren için de çok önemli bir çalışma. MESEM ile tecrübeli ustalar ve çalışanlar belge sahibi olabilecek, tecrübesiz ve niteliksiz kişiler de iş yerlerimizde okul kalitesinde eğitim görecekler. Değerli katılımcılarımıza ve bizleri bilgilendirecek hocalarımıza komitemiz adına teşekkür ediyoruz.” dedi.

05MK-20221221-26

KATILIMCILARA TAVSİYE

Meslek Grubu Temsilcisi Akif Akyıldız; üyelerin firmalarını geliştirmeye yönelik faaliyetlerin artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Akyıldız, “Bu tarz organizasyonların sürmesi en büyük temennimizdir. Sektörümüzden firmalarımızı ziyaret ettiğimizde bu projelerden haberdar olmadıklarını fark ettik. SATSO bu konuda sık sık duyurular yapmakta, ihtiyaçlarınıza ve sorunlarınıza yönelik de anketler düzenlemektedir. Bu anketlere katılım sağlamak sorunların çözümüne de katkı sağlamak demektir” diyerek SATSO’nun çalışmalarını yakından takip edilmesi konusunda katılımcılara tavsiyede bulundu.

05MK-20221221-8

MESEM BİLGİLENDİRME OFİSİ

Devletimiz 9-10-11. sınıflarda yüzde 30, 12. sınıfta ise yüzde 50 asgari ücret desteğini işverene vermektedir. SATSO ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz anlaşması gereğince SATSO üyeleri ile Hizmet Kampüsünde B blokta bizlere ayrılan ofiste görüşüyoruz ya da iş yerlerini ziyaret ederek proje hakkında bilgi verebiliriz” dedi. Pişkin’in ardından Meslek Lisesi ve MESEM idari temsilcileri tarafından konu ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Toplantının sonunda SATSO Üyelerinin soru-görüş ve önerileri cevaplanarak fikir alışverişinde bulunuldu.