Karasu’nun Kuzuluk, Tuzla ve Yeni mahallelerini birleştiren yolun geçtiği Döşeme mevkiinde 5 yıldır devam eden kıyı erozyonu, DSİ’nin çalışması ile son bulacak. 

Dilmen Mahallesi’nde çamur ve çukur çilesi Dilmen Mahallesi’nde çamur ve çukur çilesi

nehrin_kiyisina_tas_dolgu6
İstanbul’a giden su hattının çalışması sırasında başladığı iddia edilen kıyı erozyonu, üç mahalleyi birleştiren yolun çökmesine neden olmuştu. Daha önce de birçok kez gündeme gelen yolda, Sakarya Nehri kıyısına dökülen taş dolgu ile erozyonun daha içerilere girmesinin önüne geçilmesi planlanıyor. 

nehrin_kiyisina_tas_dolgu7
Kuzuluk Mahallesi Muhtarı Temel Aslanbey, çalışmanın yapıldığı bölgede açıklamada bulundu. Aslanbey, “Üç mahalleyi birleştiren yol, beş metre daha içerideydi. İSKİ’nin çalışması sırasında Sakarya Nehri’nin akış yönü değişti ve kıyı erozyonu başladı. Yetkililere sorunu ilettik ve yaklaşık 5 ay sonra bölgede önlem amaçlı çalışma başladı” dedi.

nehrin_kiyisina_tas_dolgu4
Yaklaşık 130 metrelik erozyon hattına toplam 5 bin ton taş dolgu yapılarak tehlikenin ortadan kalkacağını ifade eden Aslanbey, “Tehlikeyi ortadan kaldıracak çalışmanın başlamasına öncülük eden Karasu Kaymakamlığı ve DSİ yetkililerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

nehrin_kiyisina_tas_dolgu5