Sakarya Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda bazı minibüsçülerin isteği doğrultusunda gar binasının yanındaki alanı tekrar minibüs durağı haline getirmiş, yapılan çalışmayla kaldırımlar kırılarak daraltılmış ve minibüslere uygun şekilde düzenlenmişti.

Söz konusu alan bir süre sonra ise minibüsçülere dar geldiği için genişletilmiş ve bu durum da tepkilere neden olmuştu.

Yıldız’dan Bakan Yerlikaya’ya ziyaret Yıldız’dan Bakan Yerlikaya’ya ziyaret

minibus_duraklari3
Ancak Bölge İdare Mahkemesi, Gar Meydanında bulunan Dörtyol, Maltepe, Hızırtepe ve Mithatpaşa minibüs duraklarının söz konusu alanda bulunmasını hukuka aykırı buldu.

Mahkeme, söz konusu durak yerinin 2018 yılında değiştirildiğini ve 2020 yılında eski yerine alınması talebinin uygun bulunmamasına karşın 2021 yılında hangi gerekçelerle uygun bulunduğunun ortaya konulamadığını, keza söz konusu değişiklik talebiyle ilgili trafik akışı, trafik güvenliği, yolcu hareketleri vb gibi durumlar açısından bir inceleme ve değerlendirme yapılmadan eksik incelemeye ve araştırmaya dayalı olarak karar alındığının görüldüğünü belirterek, “Hukuken geçerli kabul edilebilecek herhangi bir sebep gösterilmeden ve eksik inceleme ve araştırmaya dayanak olarak tesis edildiği anlaşılan dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” şeklinde görüş bildirdi.

Şimdi gözler, söz konusu kararı uygulayıp uygulamayacağı merak edilen Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne çevrildi. / MEDYADETAY  

 İLİŞKİLİ HABER 
Minibüsçüler ha gayret! Gar Meydanını işgale az kaldı