SON TOPLANTI BUGÜN!
İşçi, işveren ve hükümet tarafından ortak alınacak karar ile 2023 yılı asgari ücretinin belirlenmesi hedeflenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısı ise bugün saat 14:00'te başlayacak. Komisyonun ilk toplantısı 7 Aralık'ta, ikincisi 14 Aralık'ta yapıldı. Üçüncü toplantı için ise ilk olarak 21 Aralık tarihi öngörülmüş ancak tarih bugüne alınmıştı. Komisyon görüşmelerde işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) hükümeti ise Çalışma Bakanı Vedat Bilgin temsil ediyor.

DÜZENLEME İSTENİYOR
Asgari ücret 2022 için net 4 bin 253 TL olarak belirlenmiş, Temmuz'da ise tekrar artış yapılarak 5 bin 500 TL'ye yükseltilmişti. Ayrıca 2022 başından geçerli olmak üzere asgari ücrette damga vergisi ve asgari ücrete kadar tüm çalışanlar için gelir vergisi kaldırılmıştı. İşçi tarafı ayrıca asgari ücretin vergilendirilmesine ilişkin düzenleme yapılması gerektiğini de savunuyor. Bakanlık verilerine göre özel sektör çalışanlarının yüzde 37'si asgari ücretli.

KIRMIZI ÇİZGİ 7 BİN 785
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette kırmızı çizgilerinin 7 bin 785 TL olduğunu söylese de, henüz diğer katılımcılar bir rakam telaffuz etmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile geçen ay asgari ücret ve EYT işveren maliyetleri için görüşmüştü. EYT nedeniyle işverenlerin karşılaşacağı kıdem tazminatı yükü için uygun finansman koşullarıyla Hazine Destekli KGF kefaleti çalışılırken ayrıca emekli çalışanlar ile emekli olmayan çalışanlar arasındaki SGK prim farkının ortadan kaldırılması planlanıyor.

"UZLAŞMAYA VARACAĞIZ"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada asgari ücret için "Salı günü asgari ücretin müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız" demişti.