Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında; Sakarya'da da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile SATSO arasında, MESEM İş Birliği Protokolü imzalandı.
İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ile Sakarya'da Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul/kurumların eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün “Okul-Sanayi İş Birliği Sakarya Modeli” ile en üst düzeyde sağlanmasına ilişkin MESEM İş Birliği Protokolüne imza attı.

milli_egitim_satso_protokol2
Protokol imza töreninde konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, protokolün işletmelerle meslek okullarını daha fazla bir araya getireceğini, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim hareketliliğin olacağını belirtti. Ayrıca protokol kapsamında SATSO bünyesinde açılan mesleki eğitim bürosunun meslek komiteleri ve sektörün ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vereceğine inandıklarını belirtti.
İl Milli Eğitim Müdürü  Ebubekir Sıddık Savaşçı da, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öncülüğünde 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'ndaki değişiklikler sayesinde mesleki eğitim merkezlerinin büyük bir ivme kazandığını ifade etti. 
Protokol kapsamında Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile SATSO tarafından belirlenen işletmelerin, eşleştirildikleri okullara sağlayacağı teknolojik altyapı desteğinin, deneyim paylaşımının, sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün ve istihdam oranının artmasını sağlayacağı ifade edildi.