Sakarya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, kamu hastanelerinin başhekimleriyle aylık değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Geyve Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Semih Songür’ün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Özcan Öktem, Personel Hizmetleri Başkanı Suat Koçak, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Serdar Değirmenci ve başkan yardımcıları hazır bulundu. Toplantının ilk bölümünde Başhekim Uzm. Dr. Semih Songür Geyve Devlet Hastanesiyle ilgili bilgiler paylaştı. Songür ilçe hastanesi olarak bölge halkının ihtiyaçlarına cevap verebilmek için tüm imkanları kullandıklarını dile getirerek, eksik kalan alanlarla ilgili talepleri her zaman dile getirdiklerini ifade etti.

Toplantının ikinci kısmında Kamu Hastanelerinin İl Değerlendirme sunumu gerçekleştirildi. Hastanelerin poliklinik ve acil servis başvuruları, il içi ve il dışı sevkler, ameliyathane verileri, genel hizmetler, servis ve yoğun bakım yatak doluluk oranları, görüntüleme hizmetleri ile MHRS randevuları değerlendirildi.Toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, başından beri ilçe hastanelerinin bulundukları alanda vatandaşın ihtiyaçlarını karşılaması yönünde çalıştıklarını belirterek, eldeki imkanlar dahilinde ilçe hastanelerini eksiklerini giderdiklerini belirtti. Öğütlü “İlçelerimize imkanlar dahilinde tüm katkımızı sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz. Her ay üç dört defa Bakanlık düzeyinde hekim kadrolarına ilişkin eksiklerimizi iletip talepte bulunuyoruz. Bizimle aynı parametrelerde illerle de kendimizi kıyaslıyoruz” dedi.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS)üzerinden özellikle bazı branşlarda randevu alınamaması noktasında şikayetlerin artığını dile getiren Öğütlü, Başhekimlere MHRS randevularının daha fazla artırılması için talimat verdi. Öğütlü, “Pandemi süreci sonrası biriken ameliyatların ve ötelenen sağlık sorunlarının çözümü için vatandaşlarımızın yoğunluğu artmış durumda. MHRS üzerinden özellikle bazı branşlarda randevu alınamaması karşımıza gelen en önemli sorunlardan biri. Bu yönde mümkün olduğunca MHRS randevularını artırmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Bir diğer ricamızda sistem üzerinden randevu alıp da gelemeyecek durumda olan hastalarımızın randevularını zamanında iptal etmesi. Bu da MHRS’den randevu alınmasını etkileyen durumlardan biri” diye konuştu.

Sürekli işçi atamalarına da değinen Öğütlü, arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması biten personelin görev yerlerine gönderilmeye başlandığını kaydetti. Toplantı, Başhekimlerin fikir alışverişi ve talepleriyle son buldu.