Konuyla ilgili açıklama yapan MHP Sakarya İl Başkanı Oğuz Alkaş, yapılan yorumların MHP’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesine saygısızlık olduğunu dile getirdi.
Alkaş, “Sakarya ve Hendek’te faaliyet gösteren bazı basın yayın organları ve  gazeteciler tarafından ortaya atılan ve partimizi, teşkilatımızı ve Sn Grup başkanvekilimizi hedef alan ‘AK Parti Hendek ilçe başkanı MHP’nin talebiyle görevinden alındı’ şeklindeki iddialar tamamen uydurma ve asılsızdır. Bu haberler  ve ortaya atılan iddialar Türk siyasetinin iki saygın partisi olan MHP ve AK Parti’ye, aynı zamanda Sn Cumhurbaşkanı ve AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesine ve AK Parti Teşkilatlarına saygısızlıktır. AK Parti gerekli gördüğü takdirde kendi değerlendirmesini yapmak suretiyle bir tasarrufta bulunur ve bunda bizim herhangi bir dahlimiz sözkonusu dahi olamaz” dedi.
Merhum başbuğ Alparslan Türkeş’in ortaya koyduğu 9 ışık doktrininin en önemli umdelerinden birinin “Ahlakçılık” olduğuna dikkat çeken Alkaş, “Bizler Milliyetçi hareketçiler olarak hayatımızın hiçbir döneminde ahlaki olmayan hiçbir siyasi kazancın ve başarının talibi olmadık, bundan sonra da olmayacağız. 55 yıllık şanlı  bir maziye  sahip olan Türk siyasetinin ulu çınarı olan partimizin siyasi hayatında hiçbir zaman tevessül etmediği ve etmeyeceği, siyasi üslup ve teşkilat ahlakımızla taban tabana zıt bu iddialar en hafif tabiri ile MHP’yi tanımamaktır. Milliyetçi Hareket Partisi siyasi hayatının hiçbir döneminde bırakın harici bir siyasi partinin iç işlerine müdahalede bulunmayı, iç işleri ile alakalı yorum dahi yapmayı büyük bir nezaketsizlik olarak gören bir anlayışa sahiptir.
Kaldı ki iddialarda adı geçen parti, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ortaya çıkan konjonktürde Türk ve Türkiye düşmanlarına karşı oluşturmuş olduğumuz Türkiye’nin en hasbi siyasi birlikteliği olan Cumhur ittifakı ortağımız AK Partidir.
Bu asılsız iddiaları ortaya atarak Sn Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesini tartışmaya açmaya gayret eden, Hendek kamuoyunu ve AK Partiye gönül veren kardeşlerimizi ‘MHP bizim içişlerimize karışıyor’ iddiası ile manipüle ve ajite etmek suretiyle Cumhur ittifakımızın karşısında saf tutan yapıların değirmenine su taşımaya yönelik bu sinsi ve önceden planlandığı aşikar olan çalışmanın farkındayız ve bütün bu planlara karşı da son derece uyanık ve tedbirliyiz.
Biz Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya il teşkilatı olarak Ak Parti Sakarya il teşkilatı ile Hendek ve diğer tüm ilçe teşkilatları ile, Sn Büyükşehir belediye başkan adayımız ve cumhur ittifakımızın diğer tüm adayları ile son derece uyumlu, bereketli, hasbi ve kalbi bir birliktelik ile yolumuza devam ediyoruz. Kimsenin zerre şüphesi olmasın. Hendek’te Ak partili seçmen kardeşlerimizle aramıza fitne tohumu ekmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz.
31 Mart’ta yapılacak seçimlerde Hendekte ve Sakarya’nın tamamında Cumhur ittifakımızın ve Milliyetçi Hareket Partisinin kesin ve tartışmasız zaferine hiçbir güç engel olamayacaktır” dedi.