Memur Sendikaları Konfederasyonu’nun 3’üncü büyük sendikası olan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, sendikanın genel merkez binasında basın açıklaması düzenledi. Yazgan’ın gündeminde enflasyon nedeniyle artan konut ve kira fiyatlarından kaynaklı kamu görevlilerinin yaşadığı sorun yer aldı.

"BÜYÜKŞEHİRLERDE ZOR DURUMDALAR"
Memurların enflasyon nedeniyle zor durumda olduklarını ve son günlerde özellikle büyükşehirlerde yaşanan konut ve kira fiyatlarındaki artıştan dolayı muzdarip olduklarını vurgulayan Yazgan, “Ankara’da 5 bin, İzmir’de 6 bin, İstanbul’da da 7 bin liranın üzerinde bir kira söz konusu. Dolayısıyla ortalama memur maaşının 10 bin lira olduğunu değerlendirdiğimizde, gıda fiyatlarındaki artışla birlikte memurlarımız hakikaten büyükşehirlerde zor durumda kalmaktalar ve zor geçim şartları nedeniyle zor şartlar altında memuriyet hayatını sürdürmekteler” diye konuştu.

Devlet_memurlari_buyuksehirlerden_kaciyor
"KÜÇÜK ŞEHİRLERDE YAŞAMAYI TERCİH EDİYORLAR"
Yazgan, küçük şehirlerde yaşayan memurlar ile İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde yaşayan memurların aynı maaşı aldıklarını ama giderlerinin aynı olmadığını belirterek, “Bizim sendika olarak önerdiğimiz ‘büyükşehir farkı’ şeklinde büyükşehirde yaşayan kamu görevlilerinde bir dokunuş yapılması lazım. Bununla ilgili son dönemde yaşanan gıda artışı, konut ve kira fiyatlarındaki artış, bunu bir defa daha gösterdi. Kamu görevlileri bugün Ankara, İstanbul ve İzmir yerine küçük şehirlerde yaşamayı tercih eder hale geldiler. Kamu idaresi, hükümet ve kurumlar büyükşehirlerde memur tutma noktasında öteden beri zorluk çekiyorlardı. Büyükşehirlere atanan memurlar, diğer illere tayin istiyorlardı. Dolayısıyla bunun hızı artmış oldu. Büyükşehirlerde yerleşik olarak yaşayan memurlar bile artık küçük illere gitme noktasında bir mücadele içerisindeler. Bu, devletin ve kurumların büyükşehirlerde norm kadroyu doldurmasını önleyecek. Dolayısıyla büyükşehirlerde bu maaşa memur çalıştırmak zorlaşacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yazgan, büyükşehirlerde yaşayan memurlara ‘büyükşehir farkı’ verilerek, memurların konut ve kira fiyatlarında yaşayacağı sorunun ortadan kalkacağını kaydetti.