İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile makine ve makine aksamları imalatı alanında sektörde yer alan fabrika ve firmaların üye olduğu Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) arasında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kariyer Eğitim Merkezinde, Mesleki ve Teknik Liseler ile MESEM programlarında kayıtlı özellikle makine alanındaki 11. ve 12. sınıf/mezun öğrencilere ortaöğretim boyunca almış oldukları eğitimlerle çalışma hayatına atılmadan önce sektörel oryantasyon eğitimi vermek üzere protokol imzalandı.

porotokol2

Protokol kapsamında SAMİB tarafından öğrencilerin tam donanımlı üye fabrikalarda beceri eğitimi ve staj yapma imkânları ile öğrencilerin mesleki yeterliliklerini artırmaları, başarılı öğrencilere burs verilmesi, atölyelere temrinlik malzeme desteği, işletme gezileri ve özellikle mezuniyet sonrasında istihdam sağlanması hedefleniyor.

İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, imza töreninde mesleki eğitimin sanayi/sektör temsilcilerinin katkıları ile daha güçlü hale geleceğini vurgulayarak SAMİB bünyesinde bulunan firmaların, mesleki eğitim kurumları ile yapacakları iş birliğinin önemini vurguladı. Sektörün nitelikli personel beklentisinin karşılanmasında, müdürlük ile sektör temsilcilerinin imzaladığı bu gibi protokollerin çok yararlı olacağını ifade etti.

porotokol3

SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Çelik ise yaptığı konuşmada; imzalanan protokolün özellikle makine alanında eğitim gören meslek lisesi öğrencilerine kurum bünyesindeki kariyer eğitim merkezi aracılığı ile katkı sunacağını ve deneyim kazandıracağını ifade ederek protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.