İMAR PLANLARI ONAYLANMIŞTI

Haber Fokus’un haberine göre; Doğu Marmara Otomotiv ve Metal Sanayicileri Derneği tarafından Ferizli'ye bağlı Seyifler, Doğancı, Tokat ve Abdürrezzak Mahalleleri sınırlarındaki 560 hektar alanda kurulacak olan Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kamulaştırma çalışmaları geçtiğimiz ay resmen başlamıştı. 2014 yılında planlama süreci start alan ancak 8 yıldır izin alma ve ÇED süreçleri devam eden Ferizli ilçesinde kurulacak olan istenen Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için beklenen ÇED Raporu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Eylül ayında onaylanmış ardından ise Büyükşehir Belediye Meclisinde imar planları onaylanmıştı. 523 hektar büyüklüğündeki dev OSB’nin kuruluş çalışmaları için kamulaştırma çalışmalarında da düğmeye basılmış oldu. OSB sınırları içerisinde kalan taşınmazların Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca verilen “Kamu Yararı Kararına'' istinaden kamulaştırma işlemleri kapsamında bu arazilerin tapularını spekülatif amaçların önüne geçilmesi açısından OSB alanı şerhi konuldu.

9 YILLIIK KAMULAŞTIRMA SÜRECİ SONA GELDİ

2014’ten bu yana kamulaştırma ve kuruluş çalışmaları devam eden SOMİ OSB, daha önce mahkemelikte olmuştu. O dönemde başlatılan kamulaştırma çalışmalarında bölgede yaşayan 3 hak sahibi OSB kurulması amacıyla yapılan yer seçimi işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmış, Sakarya 2. İdare Mahkemesi de incelemeler sonucunda yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Bakanlık ve girişimciler tarafından İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 10'uncu İdare Dava Dairesine yapılan itiraz da sonuçsuz kalmıştı. Yürütmeyi durdurma kararına yönelik daha sonra yapılan bir itiraz daha mahkemelerce kabul edilmedi. 2020 yılında yaşanan bu gelişmeler sonrasında, Doğu Marmara Otomotiv ve Metal Sanayicileri Derneği ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2020’de OSB girişimi için çalışmalara sil baştan başlamıştı. 2021 yılı mart ayında Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’ne yapılan başvuru sonrasında proje alanının "Tarım Dışı Kullanım Amaçlı izni" verilmişti.

BU KEZ OSB KAMULAŞTIRMAYI MAHKEMEYE GÖTÜRDÜ

Son olarak ise İmar Planlarının son hali büyükşehir belediyesince onaylanmış ve tüm bu çalışmaların ardından kamulaştırma çalışmaları fiziki olarak da başlamıştı. Bu kapsamda daha önce kamulaştırma çalışmalarında kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescil davalarındaki 60 taşınmazın hak sahibine Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB tarafından açılan kamulaştırma davasından dolayı Ferizli Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından çağrı yapıldı.

MAHKEME BEDELERİ TAYİN EDECEK

Yapılan çağrıda 16 Mart’ta Ferizli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapılacak duruşmada kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal davası açılması yada yürütmenin durdurulması kararını alınan taşınmazları belgelendirmeleri istendi. Bu duruşmada hak sahiplerinin gerekli itirazları yapmaması durumunda kamulaştırma işleminin kesinleşeceği ve mahkemece tespit edilen kamulaştırma bedeli üzerinden taşınmaz malın kamulaştırma yapan davacı adına tescil edileceği ilan edildi. İlanda ayrıca 60 taşınmaz malın değerine ilişkin tüm savunma ve delillerin mahkemeye yazılı olarak bildirilerek mahkemeye sunulmasına ve 16 Mart’taki duruşmada delil sunacak hak sahiplerinin hazır bulunması istendi. 16 Mart’ta yapılacak olan kamulaştırma bedelinin mahkemece tespitinin ardından, resmi itiraz ve belge sunmayan hak sahiplerinin ödemeleri hemen yapılarak kamulaştırmalar gerçekleştirilecek. Açılacak davalar, kamulaştırma çalışmalarını Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB adına yürüten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yapılacak.

KISA ADI SOMİ OSB OLAN MEGA OSB’DE NELER VAR?

Doğu Marmara Otomotiv ve Metal Sanayicileri Derneği kurulacak olan Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB, 910 Milyon TL’ye mal olacak. Ferizli ilçesi; Seyifler, Doğancı, Tokat ve Abdürrezzak Mahalleleri sınırları içerisinde yaklaşık 523 hektar büyüklüğündeki alanda inşa edilecek olan OSB’de 8 farklı alanda üretim yapılacak. Projeye göre OSB alanı altyapı inşaat işleri ise kuzey ve güney bölüm olmak üzere iki etapta yürütülecek. Proje kapsamında gerekli satın alma ve kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasını müteakiben inşaat işlemleri kademeli olarak yürütülecek. 1.etap inşaat işlemleri yaklaşık 5 yıl, 2. etabın ise 4 yılda tamamlanması planlanıyor. Buna göre OSB’de inşaat çalışmaları en erken 2023’in ikinci yarısında start alabilecek. İnşaatın ardından OSB içerisinde firmaların faaliyetlerine başlaması için öngörülen süre ise Mart 2024. Bu tarihten sonra OSB içindeki firmalar kademeli olarak faaliyete geçecek.

185 FİRMA YER ALACAK 18 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Emekli maaş ve ikramiyelere zam gelecek mi? Emekli maaş ve ikramiyelere zam gelecek mi?

Projenin 5 yıl sürecek ilk etabında Sanayi Parselleri, Teknik Altyapı alanları; İdari Sosyal Tesis Alanı ve Arıtma tesisi alanı tamamlanacak. 4 yılda tamamlanacak 2.etapta ise Sanayi parselleri, Hizmet Destek Alanları ve İdari ve Sosyal Tesis Alanlarının inşaatları tamamlanacak. SOMİ OSB’de 18 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şu ana kadar 185 firma OSB’de yer almak için resmen başvuruda bulundu. Bu rakam 205 firmaya kadar yükselebilecek.

HANGİ FABRİKALAR NE ÜRETECEK?

OSB içerisinde yer alacak fabrikalar ise 8 kategoride toplanacak. Buna göre;

1.Grup: Basınçlı-Basınçsız Hafif Metal Enjeksiyon Tesisleri

2.Grup: Hassas Seramik Döküm Tesisleri

3.Grup: Makine İmalatçıları

4. Grup: Elektrik Elektronik Ürünler İmalatı yapan tesisler

5.Grup: Metal Eşya Üreticileri

6. Grup: Metal İşleme -Talaşlı-Talaşsız İmalat İle Yedek Parça Üreticileri

7.Grup: Plastik Enjeksiyon ve Kalıp İmalatçıları

8.Grup: Boru ve profil imalatı yapan tesisler

SOMİ OSB’de otomotiv alanında üretim yapacak firmalarda, bölgenin otomotiv üretim altyapısına ciddi bir tedarikçi desteği sağlayacak. OSB’de otomobil parçaları, gövde, karoser ve römork gibi parça ve aksesuarları, motorlu araçlar ve motor parça ve aksesuarları üretimi, traktör ve İş makineleri için aksam ve parçalar, Motor parçaları üretimi de yapılacak.

AĞIR SANAYİ OLMAYACAK

OSB’yi kurmak isteyen Doğu Marmara Otomotiv ve Metal Sanayicileri Derneği’nin Başkanı Musa Kanitoğlu daha önce yaptığı açıklamada, Sakarya Otomotiv ve Metal İhtisas OSB’nin, Türkiye’nin ve Avrupa’nın yedek parça üssü olmayı hedeflediğini söylemişti. Kanitoğlu, “OSB’miz bünyesinde ağır sanayi ve çevreye zarar verebilecek firmalara yer verilmeyecek” açıklaması da yapmıştı. OSB'nin faaliyete geçtiğinde yıllık 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmesi hedefleniyor.