Geçtiğimiz günlerde Sakarya Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında Sakarya'da suya zam yapılması kararı alınmıştı.

Alınan bu karara Saadet Partililer de onay vererek el kaldırırken, Saadet Parti Sakarya İl Başkanı Hasan Zengin bugün tam tersi açıklamalarda bulundu. Başkan Zengin alınan kararı eleştirerek, "Suya yapılan zamma yetişmek mümkün değil" dedi.

"YETİŞMEK MÜMKÜN DEĞİL"
Saadet Parti Sakarya İl Başkanı Hasan Zengin'in açıklamaları şu şekilde:“Geçtiğimiz ay yapılan yeni zamlarla birlikte, Sakaryalılar olarak, Türkiye’nin en pahalı dördüncü suyunu kullanır hale geldik.  Bundan 3 yıl önce, 2019 yılında, konut-1 birim m3 fiyatı 3,15 TL idi. 2021 yılının Ağustos ayına kadar istikrarlı bir şekilde zam yapılmış ve yapılan zamlarla birim m3 fiyatı 4,53 TL’ye kadar çıkmıştır.  Ancak ne olduysa 2021’in Ağustosundan sonra oldu. 2021 Ağustos’tan itibaren yapılan zamlar adeta geçmiş zamları aratır hale geldi. Zira 1 yıldan biraz fazla bir zamandır suya yapılan zamma yetişmek mümkün değil.

-4-

"BÜYÜK BİR ZAM DAHA"
İçinde bulunduğumuz 2022 yılının başında suyun birim m3 fiyatı 6,37 TL idi. Henüz birkaç ay içerisinde, Eylül ayına geldiğimizde suyun m3 fiyatı 8,34 TL’yi görmüştü bile. Ancak suya yapılan zam yeterli gelmemiş olacak ki, vatandaşın içine sokulduğu zor durum eksik görülmüş olacak ki geçtiğimiz günlerde çok büyük bir zam daha yapıldı. 8,34 TL olan birim m3 fiyatına %50 zam daha yapılarak suyun yeni birim m3 fiyatı 12,50 TL olmuştur.

-5-

"TAM %200 ZAM YAPILDI"
Önemle belirtmek gerekir ki atık su bedeline de sadece son 1 ay içerisinde tam %200 zam yapılarak atık su bedeli de 3 katına çıkartılmıştır. Nihayetinde son üç yıl içerisinde suyun fiyatı 4 katına çıkmıştır. 2019 yılında 70 lira su faturası ödeyecek olan hemşerilerimiz, tükettiği aynı suya karşılık bugün 280 lira ödemektedir.  Vatandaşlarımız merkezi iktidarın ülke ekonomisinin kötü yönetimiyle zaten fazlasıyla imtihan olmaktadır.

-6-

TÜİK VERİLERİ

-TÜİK’in açıkladığı son verilere göre yıllık enflasyon %83,4’e ulaştı. Bağımsız araştırma gruplarının ortaya koyduğu rakamlar ise çok daha vahim: %186,27!

-Bu oranla G-20 ülkeleri içinde, iflas etmiş Arjantin’in bile gerisinde, en yüksek enflasyona sahip ülkeyiz, ayrıca 1998’den bu yana da en yüksek enflasyon oranı ile tanıştık.

-5 Ekim 2021 tarihinde 8 lira 85 kuruş olan doları, tam bir yılda yaklaşık 19 liraya çıkardılar.

-2021 Eylül ayı sonu itibariyle 7 lira 30 kuruş olan mazotun bir litresini, halihazırda 27,50 liraya çıkardılar. Yeni zamlar ise kapıda…

-2021 yılı Eylül ayında 152 lira olan 12 kg’lık mutfak tüpünün fiyatını, Eylül 2022 itibariyle 316 liraya çıkardılar. Hep %100'ün üzerinde bir artış var dikkat ederseniz...

-Et, süt, yağ, şeker, un gibi mutfağın zorunlu ihtiyaçlarından bir kısmına dar ve orta gelirli vatandaşlarımız ulaşamaz oldu.

-Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 7250 TL oldu. Bu rakam asgari ücretin 1750 lira daha üzerinde.

-Yoksulluk sınırı asgari ücretin dört katını aştı ve 23 bin 600 liraya yükseldi... Maalesef ülkemizi, dar gelirli vatandaşlarımız için yaşanmaz hale getirdiler.

-7-

"VATANDAŞIMIZ HER ŞEYİN FARKINDA"
Ülkemiz insanı ekonomik olarak çökertilmişken, vatandaşa nefes aldıracak imkanlar sağlaması beklenen yerel yönetim ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının üzerinde yaptığı su zamlarıyla Sakaryalı hemşerilerimizi daha zor duruma sokmaktadır.  TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon oranı %83, ama suya son bir yılda yapılan zam %100’ün üzerinde! TÜİK mi gerçekleri gizliyor, yoksa belediye mi vatandaşa zulmediyor? Ankara Büyükşehir Belediyesinin Cumhur İttifakına mensup meclis üyelerinin çok yoğun gayretleriyle (!) suya %50 indirim yapıldı. Belediye başkanı olduğu illerde suya görülmemiş zamlar yapan iktidar partisinin ve ortağının mensupları, belediye başkanlığını kazanamadığı ancak meclis çoğunluğuna sahip olduğu belediyelerde ise belediyeleri çalışamaz hale getirmeye çalışmaktadır. İtirazımız işte bu ikiyüzlülüğedir! Vatandaşımız her şeyin farkındadır. Vatandaşın kasası olan belediye kaynaklarının nasıl hesapsız kitapsız savrulduğunu gayet iyi görmektedir. Ve önüne gelecek ilk sandıkta bunun karşılığını da en iyi şekilde verecektir. “

-3--2--1-