Gözler kira düzenlemesine çevrildi Gözler kira düzenlemesine çevrildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait Üzülmez Müessese Müdürlüğü'nde yerin -173 metre altında maden işçileriyle iftar yaptı. 
dogalgaz_222

Tam bağımsız hale gelmek
Türkiye'nin son yıllarda yaptığı hamlelerle enerjide dışa bağımlılık oranını tersine çevirmeye başladığını ifade eden Bakan Dönmez, Filyos'tan karaya çıkacak olan Karadeniz doğalgazının 20 Nisan'da törenle karaya getirileceğini söyledi.

Bakan Dönmez, "Bizim üzerinde durduğumuz önemli hususlardan birisi enerjide tam bağımsız hale gelmektir. Maalesef ülkemiz enerjide, gerek doğal kaynaklar açısından gerekse diğer teknolojik açıdan dışa bağımlı bir ülke durumunda. Ama son yıllarda yapmış olduğumuz hamlelerle artık bu oranı tersine çevirmeye başladık. Gerek kömür üretimindeki artış gerekse diğer doğal kaynaklardaki ve yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlı yapılan tesislerdeki kapasite artışı bizi dışa, dışarıya karşı bağımlı olmaktan kurtarır hale geldi. Tek arzumuz, temennimiz tam bağımsız olmak. Bunun için de en önemli araçlardan birisi de doğalgazdaki yeni keşfimizin milletimizle buluşacağı an. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bayramdan önce Arife günü ayın 20'sinde de doğal gazı karada Filyos doğalgaz işleme tesislerinde buluşturmuş olacağız" dedi
dogalgaz_333
.
20 Nisan'da Cumhurbaşkanının da katılımıyla gazı  tesise getireceklerini söleyen Fatih Dönmez, "Bazı kontroller yapacağız. Mayıs ayı itibarıyla da ocaklarda kullanılmaya başlanacak. BOTAŞ üzerinden dağıtılacak. Maliyet kontrolleri yapıyoruz. Doğalgazın üretim maliyeti ithalata göre daha iyi olacak. Cumhurbaşkanımız 20 Nisan'da vatandaşlarımızın büyük bir kısmını memnun edecek müjdeler paylaşacak. Gündemi değiştiren bir müjde olur. Hem milletimiz hem de devletimiz kazanacak" şeklinde konuştu.