Sakarya'nın zirveleri karla kaplandı Sakarya'nın zirveleri karla kaplandı

Kurak geçen günlerin ardından müjdeli haber geldi. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve yağışsız geçen günler önümüzdeki aylar için 'kuraklık' tehlikesini gündeme getirirken, Mart ayı yurdun birçok bölümünde serin ve yağışlı başladı. Bu yağışların devam edeceğini belirten Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümünden İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, tarih vererek soğuk havanın yurda giriş yapacağını ve bu yağışların kar şeklinde de görülebileceğini söyledi. 

YAĞIŞLAR İÇ KESİMLERDE BAŞLADI
Hava durumuna dair son dakika bilgilerini YouTube kanalından paylaştığı videoda açıklayan Dr. Okan Bozyurt, artık yağışların başladığını belirtti. “En azından bu yağışlar şu anda iç kesimlerde etkili olmaya başladı” diyen Bozyurt, “Kuraklık haritasına baktığımızda da kuraklığın en şiddetli olduğu kesimler ülkemizin iç kısımlarıydı biliyorsunuz. Tabii ki Marmara Bölgesi ve aynı zamanda Akdeniz’i kapsayan bir kısımdı. Şu anda görülen yağışlar da en çok bu bölgelerde görülüyor” dedi.
Önümüzdeki günlerde bu yağışların devam edeceği müjdesini veren Dr. Bozyurt, “7 Mart’ta yağışlar bir süre ara verecek ancak daha sonra 11 Mart’tan itibaren Türkiye’nin batı bölgeleri yeni bir yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Halk takviminde 6 Mart’ta toprağa üçüncü cemrenin düştüğü görülüyor. Yani tabiatın yavaş yavaş artık uyanmaya başladığının ilk işaretleri oluyor” ifadesini kullandı.

soguk_hava2

SICAKLIK ÖNCE ARTACAK, SONRA DÜŞECEK
Uzman isim, her sene 11 Mart ile 18 Mart arasında havaların değişime uğradığını, halk arasındaki inanışa göre 11 Mart’ta 'koca-karı soğukları'nın başladığını ve bunun bir hafta kadar sürdüğünü söyledi. “Bu sene de yine 11-18 Mart arasında yağışlar etkili olacak” diyen Bozyurt, “Yarından sonra sıcaklıklar yeniden artacak hatta iç kesimlerde gölgede 15-16 dereceleri bulacak. Ancak 11 Mart’tan sonra hava sıcaklıklarında da bir düşüş bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERDİ
“Sistemde bir değişiklik olmazsa eğer 14-15 Mart gibi ülkemize kuzeyden bir soğuk hava girişinin olmasını bekliyoruz” diyen Bozyurt, “Soğuk havanın giriş yapacağını söylerken, ülkemizde kuzeyden başlayarak tüm yurtta hava sıcaklıkları azalacak. Eğer bu sistem bizi yanıltmazsa, ki bu sene havalar çok değişime uğradı, 14-15 Mart’ta gelecek olan sistem yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde pek çok merkezde kar yağışları bırakabilir. Bu tabii ki sevindirici bir gelişme ama onun dışında özellikle kıyı kesimlerde Marmara, Ege ve Akdeniz’de de yağışlar etkili olacak diyebilirim 14-15 Mart civarlarında. Barajlardaki ve göllerdeki su seviyeleri açısından da bu sevindirici bir haber” şeklinde konuştu.
Barajlardaki ve göllerdeki son duruma değinen ve Türkiye'yi kuraklık tehlikesinin beklediğini söyleyen uzman isim, “Öyle bir su açığı oluştu ki artık bizi mevsim normallerinin üstündeki yağışlar kurtarabilir. Bu sene ilkbaharın son derece verimli geçmesi gerekiyor ki bu kuraklık tehdidinden kurtulabilelim. Şu anda büyükşehirlerimize baktığımız zaman barajlar adeta alarm vermeye başladı. İstanbul’da şu anda barajlardaki ortalama doluluk seviyesi yüzde 35 civarlarında. Bu çok alarm seviyesinde tehlikeli bir durum değil şu an için ama havalar kurak gitmeye devam ederse bu tek haneli rakamlara kadar gerileyebilir” dedi. / TÜRKİYE GAZETESİ