İMZALAR ATILDI

Valilik himayelerinde, MARKA’nın destekleleriyle hayata geçirilecek “Teknik Destek Projeleri ve Genç İstihdamı Eğitim Programları” iş birliği protokol imza töreni; Vali Yaşar Karadeniz’in başkanlığında gerçekleştirildi. Yerel aktörlerin bölgesel kalkınmaya katkı sunabilecek çalışmalarına destek olmak, genç istihdamına katkı sunmak amacıyla imzalanan iş birliği protokol törenine; Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK Sakarya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş birlikte gerçekleştirdiler.

9d01e8e0-7f29-4d4c-8816-4a512fab7d11

İSTİHDAMA KATILACAKLAR

İstihdama katılmakta zorlanan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi lojistik bölümü mezunu genç işgücünün, MARKA projesi ile işe yerleştirilmeleri için imzalar atıldı. MARKA, İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün müşterek çalışması ile yeni veya eski mezunlar ücretsiz olarak düzenlenecek Forklift kursu sonrası istihdama katılacaklar. Kurs belgesi alanların, Forklift Operatörü mesleğinde en çok işgücü talebinin bulunduğu özellikle imalat ve sanayi sektöründeki Kurumsal işletmelerde işe yerleştirilmeleri sağlanacak.

9c8f023d-e184-4979-96f2-eb5026f8257e

İŞGÜCÜ İHTİYACI

Şehrin kalbine estetik dokunuş Şehrin kalbine estetik dokunuş

Günümüzün iş dünyası ve uluslararası rekabet piyasada en çok aranabilecek mesleklerde bile ilave beceriler ve yeni belgeler isteyebilmektedir. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ulaştırma hizmetleri alanı içerisindeki lojistik dalı, dağıtımdan depolamaya, stok yönetiminden belge düzenlemeye teorik ve uygulamalı eğitim ve öğretim vermesine rağmen, bu alanda en çok kullanılan forklift araçları için ayrı bir belgeleme gereksinimine ihtiyaç duymaktadır. Bu itibarla, lojistik alanından mezunların forklift operatörlüğü belgelendirmesi sonucu en çok aranan meslekler arasında sektörün ihtiyaç duyduğu işgücü ihtiyacını kısmen de olsa gidereceği düşünülüyor.

0fe55b1d-4d7c-4287-b465-11595bc17674

BELGELENDİRİLECEKLER

Sakarya Valisi Karadeniz; “Organize Sanayi Bölgelerinde son dönemlerde yeni faaliyete başlayan, bir çok kurumsal işletmede yükleme ve indirme işlerinde artarak kullanılan forklift araçları için “Forklift Operatörlüğü” meslek elemanı aranmaktadır. İŞKUR’un artan talepler için MARKA destekli düzenlediği kurs programlarının başarılı bir şekilde uygulanarak istihdama katılması sonrası lojistik mezunlarını da kısa sürede belgelendirerek istihdama katmayı hedefliyor ve gençleri kısa sürede belgelendirip, istihdama katılmalarını bekliyoruz. Hedef kitlemizin başında gençler yer almaktadır. Düzenlenecek programın hayırlı olmasını diler, uygun adayları programa katılmaya bekliyoruz” ifadesinde bulundu.

ae89d0a8-3ff1-483f-9c5a-951c6cea9b16

DESTEK OLUYORUZ

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu; “Forklift operatörlüğü belgesi lojistik mezunları için önemli bir adım olacaktır. Mezunlar için, bu belge, istihdam edilebilirliklerini önemli ölçüde artırarak kariyerlerini ilerletme fırsatları sunacaktır. Ayrıca, bu tür eğitim programları, genç işgücünün mesleki becerilerini geliştirmelerine ve kendilerini işgücü piyasasında daha cazip hale getirmelerine yardımcı olacaktır. Forklift operatörlüğü sertifika programının genç mezunlara şimdiden hayırlı olmasını dilerim.” değerlendirmesinde bulundu.