Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı öncesi, kaçabilecek kurbanlıkların yakalanması konusunda bir dizi eğitim verdi. İlçe belediyelerinden personelin de katıldığı eğitimler iki farklı oturumdan oluşurken, son bölümde sokak hayvanlarının yakalanması ve toplanması noktasında personele bilgi verildi. 

kurban_yakalama_timleri2

Kaçan kurbanlıklar en kısa sürede yakalanacak
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki eğitimler, veteriner hekimler eşliğinde gerçekleştirildi. Eğitimlerde, hayvan yakalama esnasında dikkat edilmesi gerekenler, hayvanı sakinleştirmek için kullanılan teçhizatlar hakkında detaylı bilgi verildi. Ekiplere kullanacakları ekipmanlar uygulamalı olarak tanıtılarak, nasıl müdahale edileceği noktasında da çeşitli paylaşımlar yapıldı. 
Büyükşehir Belediyesi ve 16 ilçe belediyenin ekiplerinin bayram boyunca sunacağı hizmetin yanı sıra vatandaşlar ALO 153 Çözüm Masası hattını arayarak destek alabilecek.

kurban_yakalama_timleri3

Sokak hayvanlarına profesyonel müdahale 
Eğitimlerin son bölümünde ise sokak hayvanları hakkında detaylı bilgi verilirken, geçici bakım evinde yürütülen tüm çalışmalar, kedi ve köpek yakalama teknikleri, kedi, köpek zapt-ı raptı, yaralı hayvana yaklaşma ve hayvan davranışları, zoonos hastalıkları gibi başlıklar yer aldı.

kurban_yakalama_timleri4

“Şehrimizi daha güvenli hale getireceğiz”
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Eğitimlerde, ilçelerde sokak hayvanlarını toplayan personele, hayvan refahını üst düzeyde tutan ve daha bilinçli bir şekilde çalışarak ilimize hizmet verilmesi hedeflendi. Büyükşehir Belediyesi olarak verdiğimiz bu eğitimler ile vatandaşımızın memnuniyetini daha üst seviyelere çıkartmak ve her ilçe belediyesince hizmet verecek kurban yakalama timlerinin olay yerine gelip müdahalede bulunabilecek seviyede olmasını hedefliyoruz. Yakın zaman diliminde çalışmalarımızı yoğunlaştırarak sokaklarımızı vatandaşlarımız için daha güvenle getireceğiz” ifadelerine yer verildi.