BÖLGENİN EN BÜYÜK HAYVAN PAZARI
Birçok bölgeden gelen besicilerin kiraladıkları padoklarda kurbanlıkları satışa sunmaya başladığını belirten Başkan Genç Pazarımıza ilgi her geçen gün artıyor. Bölgenin en büyük hayvan pazarı olan Canlı Hayvan Borsamızda padok kiralamak isteyen yetiştiricilerimiz bu konuda canlı hayvan borsamız idari amirliği yada Sakarya Ticaret Borsamızla iletişime geçebilirler.Canlı Hayvan Borsamızda, Kurban Bayramı öncesinde ve bayram süresince satışa sunulan hayvanların güvenilirliği ve sağlıklılığı konusunda önemli kontroller gerçekleştirilmektedir" dedi

Arifiye’de yeşil yatırımlar hız kazandı Arifiye’de yeşil yatırımlar hız kazandı

"VATANDAŞLARIMIZ DİKKATLİ OLMALI"
Vatandaşları sağlıklı kurban almaları konusunda bazı hususlara dikkat etmeleri gerektiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç: ”Sağlıklı bir kurbanlık hayvanın tüyleri parlak, düzgün ve yatık vaziyette,bakışları duruşu da canlı olmalıdır. Büyükbaş hayvanların en az 2 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Küçükbaş hayvanların 1 yaşını doldurmuş olmaları yeterlidir. Ancak, 6 ayını doldurmuş ve aynı semizlikte olan koyunlar da kurbanlık olabilir. Eğer dişi bir hayvan tercih edildiyse, mutlaka özel veteriner hekim tarafından gebelik muayenesi yaptırılmalıdır” diye konuştu.

BAKANLIK ÜZERİNDEN SORGULAYABİLİRLER
Gelen satıcılarımızın mağduriyet yaşamamaları için getirdikleri hayvanlarının pasaportlarını yanlarında bulundurmaları, eğer şehir dışından geliyor iseler veteriner sağlık raporları ve pasaportları ile birlikte gelmelerinin önem arz ettiğini söyleyen Başkan Mustafa Genç “Vatandaşımız satın aldığı hayvanın kulak küpesinin bulunmasına dikkat etmeli. Hayvanların kulak küpe numarasıyla sorgulama işlemlerini Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 'https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/' adresinde üzerinden gerçekleştirerek hayvanın yaşı, geçmişte yapılan uygulamaları, geldiği yer gibi bilgilere ulaşabilirler” ifadelerini kullandı.