TARIM VE HAYVANCILIK
Veteriner Hekim Mustafa Yıldız kurak geçen kış mevsiminin hayvancılığı nasıl etkileyeceğini açıkladı.
Yıldız yaptığı açıklamada;
"Son zamanlarda ülkemizde yağışların az olmasına bağlı oluşan kuraklık, tarım ve hayvancılık sektöründe sürdürebilirlik açısından, gelecek günler için endişe yaratıyor. Umarım önümüzdeki günlerde yağışlar beklenen düzeyde olur da ülke ve dünya olarak kuraklığın olumsuz etkilerinde ülkemiz ve de insanlık etkilenmez.

NEGATİF YÖNDE ETKİLEYECEK
Yağışların az olması öncelikle tarım sektörünü vuracak. Paralelinde ise hayvancılığın gerek geleceği gerekse performansını karlılığını negatif yönde etkileyecektir. Kuraklık konusunda ve su israfı konusunda herkesin duyarlı olmasını tavsiye ediyorum. Üreticilerin ise mutlaka işletmelerin geleceği için her zaman B planlarının olmasını tavsiye ediyorum. Kuraklık çiftliklerdeki yem tedarik maliyetlerini ister istemez çok artıracaktır.

YÜZDE 67'Sİ YEM GİDERLERİDİR
Bir ahır işletmesinin toplam maliyetlerinin yüzde 67'si yem giderleridir. Yemden kastım kaba yem dediğimiz ot, yonca sılaj vb. yanında fenni yemdir. Yem tedarik fiyatlarının kuraklığa bağlı olarak artması ister istemez süt, süt ürünleri, et, et ürünleri yumurta vb. tüm hayvansal gıda ürünlerinde fiyat artışına neden olacaktır. Hayvansal gıdalarda fiyat artışları vatandaşın satın alma aşamasında maalesef olumsuz imaj oluşturacaktır. Bu nedenle kuraklık konusunda tüm vatandaşlarımızın üzerlerine düşen görevleri eksiksiz yapmalarını tavsiye ediyorum. Halkımıza bol bereketli sağlıklı güzel günler dilerim" ifadelerini kullandı.