HAKSIZ REKABET ORTAMI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küçük işletmelerin zincir marketler karşısında kar marjının daha düşük kaldığını ifade etti. Başkan Palandöken, oluşan haksız rekabetin önüne geçilmesi için küçük işletmelerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

BÜYÜK İŞLETMELERLE MÜCADELE

Başkan Palandöken sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ş ifadelere yer verdi, “Binlerce mağazası olan büyük işletmelerle esnafımızın mücadelesi sürüyor. Sattıkları ürün bazında 70-80 sektörü ilgilendiren haksız rekabet yüzünden küçüklerin aleyhine işleyen bir süreç var. Esnafımız ile tüketicilerin korunması için küçük işletmeler desteklenmeli.

KÂR MARJI DAHA DÜŞÜK

Büyük marketler tedarikçiden daha ucuza ürün sipariş ederken sermayesi ve işletmesi küçük olan esnafımız tedarikçiden yüksek fiyattan ürün aldığı için, zincir marketlere göre kâr marjı daha düşük. Perakende Yasası ile tedarik zincirini düzenleyen bir uygulama hayata geçirilmeli.

HAFTADA 1 GÜN TATİL

Zincir marketlerin açma kapama saatleri, koşullanma yerleri, nüfusa göre açılma oranları, haftada 1 gün tatil ve çalışanlarında haklarının korunacağı bir düzenleme yapılmalı. Belli nüfusun altındaki ve belirtilen mesafe aralığına uymayan yerlerde işletme açılmamalı.”