O ilaçların satışı durdu O ilaçların satışı durdu

En fazla ölüme ve engelliliğe neden olan bulaşıcı olmayan hastalıklar grubunda yer alan kalp, damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve kronik hava yolu hastalıklarına bağlı erken ölümlerin azaltılması hedeflenerek uygulamaya konulan HYP ile kronik hastalıkların erken teşhisinin yapılması planlanıyor. Sakarya’da Aile Sağlığı Merkezlerinde başlatılan HYP uygulamasıyla ilgili bilgi veren Adapazarı Zümrüt Müftüoğlu Aile Sağlığı MerkeziAile Hekimi Dr. Büşra Duygu Sarı, dünyada ve ülkemizde beklenen yaşam süresinin uzamasıyla yaşlı nüfus artışına dikkat çekti. 
Bu durumun beraberinde kronik hastalıkların sıklığını artırdığını belirten Sarı, Kronik hastalıkların ileride sakatlıklar ve ölümlere yol açması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdi.  Sarı, “Bu durum tarama ve erken teşhis ile önlenebilir. Bakanlığımız tarama ve erken teşhis çalışmalarını etkin bir şekilde yapabilmek amacıyla Hastalık Yönetim Platformunu tüm aile hekimliği birimlerinde hayata geçirdi. HYP ile aile hekimliğine kayıtlı hastalarımızı obezite dediğimiz fazla kilolu olma durumu, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, toplumda sık görülen kanser türleri açısından belirlenen kriterlere göre değerlendirmekteyiz” dedi.
Erken Teshis2
Tarama ve izlemler için aile sağlığı merkezimize davet edilen hastaların boy, kilo, tansiyon ve bel çevresi ölçümlerinin ardından gerekli tetkiklerin yapılmasıyla kronik hastalık riskinin tespit edildiğini dile getiren Aile Hekimi Dr. Uluç Güray ise, kronik hastalıklar açısından orta ve yüksek riskli bireylerin de Sağlıklı Hayat Merkezlerine (SHM) yönlendirildiğini kaydetti. Güray, SHM’lere yönlendirilen hastaların diyetisyen, kanser tarama ve erken teşhis hizmetlerinden faydalandığını belirterek, “Ayrıca gerekli durumlarda ileri tetkik ve tedavi hizmetleri için hastanelere yönlendirmeleri de gerçekleştirmekteyiz. Tüm vatandaşlarımızı tarama ve izlemlerini yaptırmak için aile sağlığı merkezlerimize bekliyoruz” dedi.

Erken Teshis3