KPSS sorularının sızdırıldığı iddiası üzerine başlatılan çifte soruşturma derinleşiyor. Sınavdan önce sızdırıldığı iddia edilen 20 soru uzmanlar tarafından incelendi. Konuya ilişkin hazırlanan ön raporda şüpheli 13 soru olduğu belirtildi.

kpss_sorusturmasi3
3 SORU BİREBİR AYNI
KPSS sorularının sızdırıldığı ve sınavda şaibe olduğu iddiası üzerine başlatılan soruşturmanın ön raporu Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlandı. Uzmanlar tarafından hazırlanan ön raporda 3 sorunun birebir aynı, 10 soruda ise benzerlik olduğu tespit edildi. Birebir aynı olan soruların cevap şıklarının örtüştüğü de ortaya çıktı.

kpss_sorusturmasi4
SORU KOMİSYONU ÜYELERİNİN İFADESİNE BAŞVURULDU
Devlet Denetleme Kurulu'nun ÖSYM'deki incelemesi ise sürüyor. Bu kapsamda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile soru komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu.
Soruların sızdırıldığı iddia edilen Yediiklim yayınevi yönetici ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırılıyor.
ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik ididalar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı memur suçları bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Müracaat ve Suçüstü Savcılığı’nca yürütüldüğü öğrenildi./ TÜRKİYE