FABRİKALAR GİBİ ÇALIŞIR

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, hayvancılığın geleceğinin büyük işletmelerin değil gerçek üretici dedikleri köylülerin elinde olduğuna dikkat çekti.  'Büyük işletmeler fabrikalar gibi çalışır' diyen Yıldız; "Birinci yıl bakar kar-zar durumu nedir? İkinci- üçüncü yıl yine bilançoya bakar. Eğer üç yıl üst üste zarar etsin hemen büyük paralarla inşa etmiş olduğu işletmeyi kapatır gider. Köylünün ise gideceği bir yer yok. O devam etmek zorundadır. Ahırdaki sarı kız evden biri gibidir. Onun geleceği için 'kar zarar' hiç bir zaman söz konusu değildir, olmamıştır" dedi.

HERKES KÖYÜNE DÖNMEK İSTİYORgöç

tersine göç

İnsanların bugün maalesef daha iyi yaşam umuduyla köyleri terk ederek şehirlere yerleştiğini vurgulayan Mustafa Yıldız, şunları kaydetti; "Yüksek kazanç, sosyal güvenlik gibi çağın getirmiş olduğu imkanlardan yararlanabilmek için köyleri boşalttılar. Şehirlerde ya gece kondularda oturdular ya da dört duvar arasına sıkışıp kaldılar. Üretici değil tüketici oldular. Şimdi mutlu değiller. Herkes köyüne dönmek istiyor ama dönemiyor. Köyde çekmiş olduğu sıkıntıları tekrardan çekmek, tekrardan eksiklik yaşamak istemiyor."

KÖYLERDEKİ GÖÇ TERSİNE DÖNEBİLİR

Başkan Yüce’den Şampiyona hediyesi Başkan Yüce’den Şampiyona hediyesi

Devletin artık köylerde insanları tutabilmenin yollarını aramak zorunda olduğunu ifade eden Yıldız; "Onlara değişik konularda refahlarını artıracak destek vermek zorundadır. Ülkemizde tarımsal ve hayvansal üretimi artırmanın önemli yollarından biri de bu yöntemdir. Üretici köylülerin sosyal güvenlik primlerine devlet karşılarsa köylerdeki göç büyük ölçüde tersine dönebilir. Ülkemizde tarımsal ve hayvancılık üretim rekolteleri tekrar rekor kırmaya başlayacaktır. Şehirlerdeki gereksiz çarpık yapılaşma sona erecektir. Ülkemizde yapılaşma sektörüne harcanan mali kaynaklar gereksiz yere harcanmayacaktır. Mevcut mali kaynaklar ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak için ihtiyaç duyulan sektörlere kanalize olacaktır" diye konuştu.