Alan yerine bırakmıyor! Alan yerine bırakmıyor!

Kilimler, bitkilerin yaprak ve çiçeklerinden elde edilen kök boya yöntemi kullanılarak dokunuyor. Başta Araplar olmak üzere kilimler turistlerin ilgisini çekiyor.
Önemli bir kültür mirası olan yöresel hediyelik kilimleri, teknolojiye yenik düşmeden yaşatmaya çalışan kadınlar, Sapanca Halk Eğitim Merkezinde üretimi sürdürüyor.
kok_boya_kilim2
Sapanca Halk Eğitim Merkezi Müdürü Selahattin Çağır, kursiyerlerin çanta, kilim, paspas ve süs eşyaları yaptığını söyledi. Çağır, “Sapanca ilçesi turistik bir yer olduğu için genelde yurt dışından gelen Araplara, otellerde bu ürünlerin satışını yapıyoruz. Yünü ham olarak alıyoruz. Bütün işlemleri hocamız nezaretinde gerçekleştiriliyor. Kursiyerlerimiz üretimini yapılan ve turistlerin beğenisine sunuyoruz. Kursiyerlerimiz ayrıca ev ekonomilerine de katkıda bulunuyorlar” dedi.
Yapılan ürünler sayesinde ülke tanıtımının da yapıldığını dile getiren Selahattin Çağır, “Türk gelenekleri ve sembolleri tanıtılıyor. Turistler, kilimlerin üzerindeki desenlerin anlamlarını merak edip soruyor.  Hocamız da en güzel şekilde onlara anlatıyor” şeklinde konuştu.

kok_boya_kilim3
Kurs hocası Gül Coşar da, doğal yünün çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra iplik haline getirildiğini ve kök boyası ile boyandığını söyledi. Coşar, “Elde ettiğimiz yünlerden yöresel kilimler örüyoruz, çanta, runner, duvar süsleri ve duvar halıları üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünleri sosyal medya üzerinden yurt içi ve yurt dışına gönderiyoruz. Ürünlerimiz Arap turistlerden çok ilgi görüyor. Kilimler, duvar halıları, çantalar, runnerların satışını yapıyoruz. Kursiyerlere de katkıda bulunuyoruz” dedi.
kok_boya_kilim5
Kursiyer Dilek Küçük, Sapanca’nın ciddi anlamda yerli ve yabancı turist çeken bir bölge olduğunu dile getirerek, “Özellikle buraya Arap turistler geliyor. Otantik olduğu için en çok kilim tercih ediliyor. Özellikle internet üzerinden yurt içi ve yurt dışı satışlarımız oluyor. Evde boş oturacağımıza buraya gelip bir şeyler üretiyoruz ve ev ekonomimize de katkı yapmış oluyoruz” diye konuştu. / Mehmet KARAKAŞ

kok_boya_kilim4