OY BİRLİĞİ İLE SEÇİLDİ
Kahramanmaraş merkezli depremlerde çadır satışıyla tepkilerin odağı haline gelen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık istifa etmiş, yerine Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz vekaleten gelmişti. Bugün gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul'da tek aday olan Yılmaz, oy birliği ile Kızılay Genel Başkanı seçildi. Yılmaz, Kızılay tarihindeki ilk kadın genel başkan oldu.

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Ahbap Derneği'ne çadır satışıyla tepkilerin odağı haline gelen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık istifa etmişti. Kınık'tan boşalan görevi vekaleten yürüten Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, bugün gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul'da oy birliği ile Kızılay Genel Başkanı seçildi.

YENİ GENEL BAŞKAN OLDU
Türk Kızılay'ın bugün yapılan olağanüstü genel kurulunda Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz tek aday oldu. Seçimde yaklaşık 800 delege oy kullandı. 2015 yılında bu yana Türk Kızılay yönetim kurulunda bulunan Fatma Meriç Yılmaz, genel kurulda oy birliği ile Kızılay'ın yeni genel başkanı seçildi.

Fatma Meriç Yılmaz, Kızılay tarihinin ilk kadın genel başkanı oldu. Yılmaz, bugüne kadar Türk Kızılay 1. Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunuyordu.

FATMA MERİÇ YILMAZ KİMDİR?
1975 yılında Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamladı. Aynı hastanede başasistan olarak görev yaptı.

SASİAD’tan üyelerine ziyaret SASİAD’tan üyelerine ziyaret

2008 yılında doçentlik unvanı alan Yılmaz, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik Şef Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim dalına doçent olarak atanan Yılmaz, aynı üniversitede profesör unvanını aldı.

2012-2015 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı Eğitim ve İdari Sorumluluğu ile Laboratuvar Koordinatörlüğü görevini yürüttü.

2015-2016 yılları arasında Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği; 2016-2017 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunan Yılmaz, halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıbbi Biyokimya ABD'de Öğretim Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Kliniğinde Eğitim Görevlisi olarak çalışıyor.