Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (SEDAŞ) “Kadın Enerjisi – Next” projesinin ikinci buluşması sahada gerçekleşti. Projeye katılan 35 kız öğrenci, Akenerji’nin Bursa’da bulunan Uluabat Hidroelektrik Santrali’ni ziyaret etti. İnsan kaynakları ve teknik alanlardaki eğitici ve eğlenceli sunumlarla başlayan gezide öğrenciler, sektör ile ilgili farklı konularda bilgilendirildi.

Saha turu boyunca enerji üretimi süreçlerini yerinden takip eden öğrenciler, sunumlar eşliğinde kadınların enerji sektöründeki kariyer fırsatlarını da öğrenme şansına sahip oldu.

kiz_ogrencilerden_santral_ziyareti2

Programda konuşan SEDAŞ İnsan Kaynakları ve Kurumsal Yetkinlikler Direktörü Sinem Yorulmaz, geleceğin iş kadınlarına enerji sektörünü en yakından tanıtmanın önemine değindi. Sektöre dair kalıp yargıların küçük yaşlarda başladığını söyleyen Yorulmaz, “Enerjideki kadın temsili ile kadın lider sayısını artırma hedefimiz doğrultusunda, Next projesiyle kız öğrencilerin sektöre dair ufkunu genişletiyoruz. Akenerji’nin santralini ziyaret ederek evlerimize gelen elektriğin başlangıcını öğrencilerimize yerinde anlattık. Ayrıca kadın yöneticilerimiz ve kadın çalışanlarımızın ilham verici konuşmalarıyla enerjinin sunduğu kariyer fırsatlarını tanıtıp öğrencilerimizi bu yönde eğitim almaya teşvik ettik. Böylesi güzel ve anlamlı bir etkinlikte ektiğimiz tohumlar sayesinde enerji sektöründe bilinen ezberlerin dışında yepyeni bir gelecek inşa edeceğiz. Önümüzdeki ay ise Sepaş Enerji ziyareti ile perakende satış tarafını ele alıp gözlemleyeceğiz. Son programımızın ardından elektrik bölümündeki mühendislikleri ve teknik liseyi düşünen arkadaşlarımızla sürecimizi devam ettireceğiz” dedi. 
Geziye katılan öğrencilere Uluabat Hidroelektrik Santralinde üretilen enerjinin yolculuğundan söz eden Akkök Holding ve Akenerji İnsan Kaynakları Direktörü Duygu Erzurumlu ise projeye destek veren öğrencilere kariyer hayatlarında başarılar diledi.

kiz_ogrencilerden_santral_ziyareti3

Projeye katılanlara işe alımlarda öncelik hakkı

SEDAŞ’ın Next projesi, teşvik edici uygulamalarla kız öğrencileri lise ve üniversite eğitimlerinde elektrik bölümlerine yönlendirmeyi amaçlıyor. Her yıl 150 kız öğrenciye ulaşmayı hedefleyen proje ile saha gezileri, uygulamalı teknik eğitimler ve mentorluk yoluyla gelişim, staj ve burs imkanları sunuluyor. Ayrıca katılımcılara Akkök Holding enerji grubu şirketlerindeki işe alımlarda öncelik hakkı tanınacak.