UYGULAMADAN VAZGEÇTİ

Başkan Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Avrupa da Her yıl Ekim ayının son hafta sonunda olduğu gibi, bu hafta da 29 Ekim Cumartesi’yi 30 Ekim Pazar gününe bağlayan gece saatlerinde saatler 03:00’ü gösterdiğinde bir saat geri alındı. Kış saati uygulaması 26 Mart 2023'e kadar devam edecek. Ülkemizde ise Bakanlar Kurulu 7 Eylül 2016 tarihinde, bu yıl kış saati uygulamasına geçmeyerek yaz saati uygulamasında kalma kararı almıştır. Böylelikle “gün ışığından daha fazla yararlanmak ve bu yolla tahmini 2.5 milyar TL tasarruf edileceği” öngörüsüyle alınan bu karar sonucunda, bazı yıllar kesintiye uğrasa da, Türkiye 1947 yılından itibaren yapmış olduğu bir uygulamadan vazgeçmiş oldu.

ZİFİRİ KARANLIKTA GİDİYORLAR
Alınan bu kararla birlikte kış saati uygulamasına geçilmesi gereken Eylül 2016 tarihinden bugüne kadar birçok sorun yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Ülkenin batı kesiminde daha fazla olmak üzere sabahları gün doğmadan mesailer başladı, çocuklarımız zifiri karanlıkta okula gitmek zorunda bırakıldı, çocuklarımızda uyum sorunları yaşanırken birçok aile güvenlik sebebiyle yürüme mesafesindeki okullara çocuklarını servisle göndermek zorunda kaldı.

TRAFİK KAZALARI ARTTI
Çocuklarımızın sabahları erken kalkmaları nedeniyle evlerde ısıtma ve aydınlatma masrafları arttı. Güneş doğmadan başlayan gündelik yaşam nedeniyle özellikle sabah saatlerinde yaşanan trafik kazaları arttı. Karanlık saatlerde güne başlamak zorunda kalan çocuklarımızın bioritmi ve ruh sağlığı bozuldu. Teknolojik olarak batıya bağımlı bütün elektronik cihazlar, bilgisayar, cep telefonları vb. saatlerinde karmaşa yaşandı. Avrupa ile mesai saati çakışma süreleri azalırken Amerika ile neredeyse hiç kalmadı.

BİR FAYDASI OLDU MU?
Buna bağlı olarak Avrupa ve Amerika’yla bağlantılı iş yapan çevrelerde işlerini kaybedenler de oldu, uyum sağlamak için çalışanlarını zorunlu mesaiye bıraktıranlar da… Ticaret, sanayi, bilim, ekonomi ve daha birçok alanda uluslararası faaliyette bulunan kurum ve kuruluşların (ihracat, ithalat firmaları, bankalar, üniversiteler vb.) yaşadıkları iletişim problemi ve kaos da cabası…“Peki, bir faydası oldu mu?” diye soran olabileceğini düşünerek araştırdık, sonuç: Hayır!

OLAĞANÜSTÜ BİR ETKEN
Aksine geçen yıla oranla elektrik tüketimi yurt genelinde yüzde 6,5 oranında artış göstermiş Üstelik elektrik üretimi olağanüstü bir etken olmadan, geçen yıla oranla yüzde 3 daralmışken. Oluşan bu ekstra elektrik tüketiminin konutlarda ısıtma ve aydınlatma amaçlı yapılması nedeniyle aslında tüm maliyetin vatandaşın sırtına yüklendiğini özellikle belirtelim. Bütün bu veriler ortadayken kış saati uygulamasından neden vazgeçildiği ve hala yaz saatinde ısrar edildiğini anlamak gün geçtikçe daha da zorlaşıyor.

DERHAL SON VERİLMELİ
Alınan söz konusu kararla Türkiye GMT+2’den GMT+3 saat dilimine geçmiş olmaktadır. GMT+3 saat dilimindeki ülkelere baktığımızda listede Irak, Etiyopya, Tanzanya, Kuveyt, Batı Rusya, Yemen, Somali, Sudan, Cibuti, Beyaz Rusya, Suudi Arabistan, Kenya, Uganda ve Katar’ı görmekteyiz. Bu ülkelerde coğrafi konumları/boylam farkı nedeniyle yukarıda sıralanan nitelikte sorunlar yaşanmazken keyfi, hatta ideolojik denilebilecek bir kararla Türkiye vatandaşlarının böylesi bir çileye mahkûm edilmesinin makul ve anlaşılır bir yanı yoktur. Yurttaşların görüşüne başvurulmadan, yol açacağı ekonomik ve sosyal olumsuzluklar öngörülmeden alınan ve sürdürülen bu saat uygulamasına derhal son verilmelidir.”