Milyonlarca insan enflasyon nedeniyle yaşanan maddi sıkıntılarla boğuşurken bunun üzerine bir de kira zamları eklenince vatandaşın cebi yandı. Son dönemlerde artan kira fiyatları ise kiracıları bir hayli zorluyordu. Artan şikayetler sonrası bakanlıklar harekete geçti ve çalışma başlatttı. Bu çalışmayla birlikte kira artışlarına düzenleme geleceği duyuruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gazete ve televizyonların temsilcileri ile bir araya geldi. Kurum, burada milyonların beklediği müjdeyi verdi. Kurum, kira düzenlemesi geleceğini belirterek uymayanlara ceza uygulanacağını belirtti.

murat_kurum

Bakan Kurum, "Konut kira artışlarını TÜFE’ye endeksli yapmak zorundayız. Konut piyasasındaki darlıktan dünyada yaşanan enflasyon krizinden hareket edip fırsatçılık yapan ve açıklanan fiyatların üzerinde zam yapan kişiler var. Bu zamlar kanuna aykırıdır. Borçlar Kanununa aykırıdır. Bu konuda yapılan artış varsa vatandaşlarımız mahkemelere başvurabilirler. Mahkemelerimiz de kanun çerçevesinde karar almak zorundadır” dedi. / TÜRKİYE