CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi programa katılmak üzere Sakarya’ya geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya ziyaretinde ilk olarak havai fişek fabrikası patlamasında hayatını kaybeden işçilerin aileleriyle  Akyazı ilçesinde bir araya geldi. Kılıçdardoğlu daha sonra Sakarya Yerel Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, inanç üzerinden siyaseti doğru bulmadıklarını dile getirerek, herkesin yaşam tarzına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Yerel Kültür Derneği ziyaretinin ardından, Atatürk Spor Salonunda yapılan grup toplantısına katıldı.

Cihan Kolip Özdağ’ın davetiyle Ankara’da! Cihan Kolip Özdağ’ın davetiyle Ankara’da!

kemal_kilicdaroglu4
Sakarya ziyaretinde ilk olarak, havai fişek fabrikasındaki patlamada mağdur olanların aileleriyle görüştüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “O fabrikada çalışan 7 kişi hayatını kaybetti, 128 kişi yaralandı. Onlar adalet istiyorlardı. Bu kardeşiniz ve CHP kim adalet istiyorsa hep onun yanında oldu. Kimliğine, inancına, yaşam tarzına bakmadık. Bir mağduriyet ve haksızlık varsa onun yanında durma felsefesini bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk öğretti” dedi.

kemal_kilicdaroglu3
“6’lı masanın karşılığını alacaksınız"
İktidar oldukları takdirde çiftçi için yapmayı planladıkları projelerden bahseden Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğumuzda çiftçi şunu görecek; ürettiğiniz her ürünün ve alın terinin karşılığını alacaksınız. 6’lı masanın, Millet Masasının taahhüdüdür bu. Fındık üreticisine hakkını teslim edeceğiz. Bu çerçevede 1938 yılında kurulan FİSKOBİRLİK’i yeniden ayağa kaldıracağız. FİSKOBİRLİK, fındık üreticisinin kara gün dostu olacak. Asla çiftçinin zarar edeceği bir modele izin vermeyeceğiz. Hiçbir çiftçi ektiği ürün dolayısıyla asla ve asla bu topraklarda zarar etmeyecek. Çiftçiye mazotu ÖTV ve KDV’siz vereceğiz. Kırmızı mazot uygulaması getireceğiz, çiftçiye kırmızı mazotu KDV ve ÖTV’siz vereceğiz. Millet İttifakı olarak hep beraber iktidar olduğumuzda ilk bir hafta içerisinde çiftçilerin ve esnafın ister bankalardan, ister esnaf kefalet kooperatifinden veya tarım kredi kooperatifinden aldıkları kredilerin faizlerini ilk bir hafta içerisinde sileceğiz. Faizin tamamını sileceğiz hiç meraklanmayın. Kırsalda çalıştığı sürece kadınlar ve gençlerimizin sosyal güvenlik birimini devlet olarak biz ödeyeceğiz” diye konuştu.

kemal_kilicdaroglu2
“Tek isteğim sandığa gidin”
Gençlere sandığa gitmeleri konusunda seslenen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin geleceğini değiştirecek olan 7 buçuk milyon genç ilk kez sandığa gidecek ve oy kullanacak. 7 buçuk milyon genç bu ülkeye demokrasiyi getirecek. Sizin hayalleriniz benim hedefim olacaktır, o hedefi gerçekleştireceğiz. Hiç endişe etmeyin hep beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye; barışı, huzuru ve kardeşliği getireceğiz” dedi.  EYT’lilere de seslenen Kılıçdaroğlu, hiç kimseyi mağdur etmeden sorunu çözeceklerini söyledi.

kemal_kilicdaroglu5
“Bunların tamamı safsata”
6’lı masa ile alakalı açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “6 lider bir aradayız. Her birimizin elbette ayrı parti olduğunu sizler de, ben de biliyorum. 6 partinin saygıdeğer liderleri ile demokrasi konusunda, Türkiye’nin huzuru konusunda, Türkiye’nin üretmesi gerektiği konusunda anlaştık. Herkesin kimliğine, inancına, yaşam tarzına saygı konusunda anlaştık. Her birimiz tek tek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar bir saat gibi çalışacak. Ama zamanı doğru gösteren bir saat gibi çalışacak. Hiç birimizin özel bir beklentisi veya özel bir amacı yok. Amaç Türkiye’yi büyütmek, bu ülkeye huzuru getirmek. O nedenle zaman zaman sorarlar ne oluyor; altında, üstünde başka bir parti var mı ya da gizli bir parti var mı? Açık ve net söylüyorum bunların tamamı safsatadan ibarettir. Her birimiz ordayız, beraber birlikte mücadele veriyoruz. Oturuyor konuşuyoruz, neyi nasıl yapacağımızı yazıyor, çiziyoruz. 6 lider altına imza basıyor ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz. Biz ekonomik büyümeyle bağımsızlığımızı taçlandırmak ve büyütmek zorundayız” diye konuştu.

kemal_kilicdaroglu7
 “Kabahat bizde”
Kılıçdaroğlu son olarak, “Sakarya’da raylı sistem yok, olması büyütülmesi ve geliştirilmesi lazım. Diğer sistemlerle entegre edilmesi lazım. Bunun için Sakaryalılara da şunu söyleyeyim; bir milletvekilimiz var, onu kürsüde zaten görüyorsunuz, çalışıyor ama bir milletvekili bize yetmiyor. Bir milletvekili olmasının kabahati bizde mi, Sakaryalılarda mı açık ve net söyleyeyim kabahat bizde. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı, kahvenizi içmedik, derdinizi dinlemedik, Ankara’da nutuk çektik ve sonra dedik ki bize niye oy vermiyorsunuz. Şimdi geliyoruz, oturuyoruz, derdinizi ve sorunlarınızı dinliyoruz bunları da nasıl çözeceğimizi anlatıyoruz. O nedenle bize destek olun ve katılın” ifadelerine yer verdi.
Kılıçdaroğlu bu programının ardından ise Çark Caddesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.