VATANDAŞLAR UYARILDI!

Kuzey Afrika'yı kavuran Kerberos sıcak hava dalgasının son durağı Türkiye oldu. Adını Dante'nin Inferno eserindeki üç başlı köpekten alan Kerberos'un etkisiyle ülkemizde de aşırı sıcaklar etkili olurken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava sıcaklığındaki artışa karşı vatandaşları uyardı. Bugün ve yarın için 11.00 ile 16.00 saatleri arasında kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere dikkatli olunması istendi.

Geyve Ülkü Ocakları Türkiye 2.'si oldu Geyve Ülkü Ocakları Türkiye 2.'si oldu

10 DERECE ÜSTÜNE ÇIKACAK

Hava Tahmin Uzmanı Fatih Budak, özellikle güney, batı kesimlerde, iç ve doğu bölgelerde de mevsim normallerinin üzerinde seyreden bir hava sıcaklığının beklendiğini söyledi. Sıcaklık yer yer mevsim normallerinin 10 derece üstüne çıkacak. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde aşırı sıcakların görülmesinin beklendiğini belirten Budak, yüksek sıcaklıkların 2-3 gün devam edeceğini vurguladı.

37 DERECEYİ GÖSTERECEK

Haftanın son iş gününde Sakarya’da da bunaltıcı sıcaklar etkisini gösterecek. Budak yüksek sıcaklıklara ilişkin şu tahminde bulundu; " İstanbul'da 37, İstanbul'da 35, Ankara'da 35, İzmir'de 37-38 dereceye varan bir sıcaklık bekliyoruz. Sıcaklıklar Antalya'da 43, Adana'da ise 42 derece civarında olacak." Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, pazar gününden itibaren iç ve doğu kesimlerde azalacağı tahmin ediliyor.