Her geçen gün gelişen Kartepe ilçe sınırları içerisinde yüzde yüz kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, mevzuatlara uygun, planlı ve sağlıklı kentsel yapılaşmanın sağlanması hedefiyle kontrol ve denetimler devam ediyor.

Mevzuata aykırı yapılar tespit edildiğinde yasal süreç takip edildikten sonra yıkım işlemi gerçekleşiyor.

Kocaali Belediyesi Kacak Bungalovlari Yikti (2)
11 TANESİ YIKILDI!
Bu kapsamda, yasal süreci tamamlayan Kartepe Belediyesi Yapı Kontrol, Fen İşleri, Zabıta Müdürlüğü ve jandarma ekipleri, alınan önlemler sonrasında Uzuntarla Mahallesi SEKA Kamp çevresinde bulunan kaçak olduğu tespit edilen 11 bungalov ve benzeri yapıların yıkımını gerçekleştirdi.

Kocaali Belediyesi Kacak Bungalovlari Yikti (1)
"KARTEPE'MİZİN TÜM GÜZELLİKLERİNİ KORUYACAĞIZ"
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, "Sağlıklı ve planlı kentleşme, sürdürülebilir güvenli bir yaşam için hayati bir öneme sahip. Ülkemizde ve dünyada bu konuda maalesef çok üzücü hadiseler de yaşandı. Kartepe'mizi gelecek nesillere sağlıklı ve güvenli bir kent olarak miras bırakmak istiyoruz. Bizler emanetçiyiz. Emanete en doğru şekilde sahip çıkmak bizim temel görevimiz. Bu sorumluluğu da, yasal mevzuat, şehir plancılığı bilimi ve kent estetiği ilkeleri doğrultusunda titizlikle takip ederek yerine getiriyoruz. Kartepe'mizin tüm güzelliklerini koruyacağız" dedi.

Kocaali Belediyesi Kacak Bungalovlari Yikti (3)
SAPANCA'DA DURUM
Öte yandan Sapanca'da ise bungalov sorunu adeta kontrolden çıkmış durumda. Geçmiş yıllarda yeşilliği ve meyve ağaçlarıyla nam salan Sapanca'da artık bungalovlar mantar gibi türemiş durumda. Adım başı şuursuzca yapılan bungalovlar başta alt yapı olmak üzere birçok sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Kentte yeşillik ve ağaca hasret kalınırken, bölgede kaçak olduğu iddia edilen birçok bungalov ise faaliyetlerine devam ediyor.

"Şehit kanı üzerinde horon tepmek!" "Şehit kanı üzerinde horon tepmek!"

Kocaali Belediyesi Kacak Bungalovlari Yikti (4)
Bölge halkı, Sapanca Belediye Başkanı Nihat Arda Şahin'in de kaçak bungalov yapılarının yıkılması konusunda belediyeye bir çok şikayette bulunulduğunu ifade ederken, henüz bu yönde bir çalışma olmamasına tepki gösterdi.

Editör: Tuğrul Gümüşel