Meteoroloji Genel Müdürlüğünün paylaştığı verilere göre 7 Kasım pazartesi gününden itibaren yurt genelinde yağmur etkili olacak. Uzmanlar ise havaların hızla soğuyacağı konusunda uyarıda bulundu.
Güneşli hava önümüzdeki günlerde yerini kapalı ve yağışlı havaya bırakacak. Bugün Ege'de sağanak, Doğu Karadeniz'de sağanak ve kar yağışı beklenirken, yeni haftada ise yurt genelinde sağanak ve kuvvetli sağanak kendisini gösterecek. Sıcaklıkların mevsim normallerinin 12 derece altına düşeceği, yüksek kesimlerde ise kar yağışı olacağı öngörülüyor. 
"Montları ve botları hazırlayın" diyen uzman isimler, ay ortasından itibaren Türkiye'de kışın kendisini iyiden iyiye hissettireceğini belirtti.
Hava sıcaklığının yağışlı hava ile birlikte batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
Sosyal medya hesabından sık sık hava durumuna dair değerlendirmelerde ve tahminlerde bulunan Kerem Ökten, takipçilerini yine uyardı. "Montları ve botları hazırlayın" diyen Ökten, "Türkiye'ye ay ortası kış geliyor. Sıcaklıklar normallerin 12 derece altına düşecek. Uzun zamandır kesinleşmesini bekledim. Hem Amerika modeli hem de Avrupa modeli onaylıyor" dedi.

kar_geliyor12

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA HAVA NASIL OLACAK?
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, bugün ve gelecek haftanın hava sıcaklığı tahminlerine ilişkin bilgi verdi ve vatandaşları uyardı. Yurt genelinde bir süredir yağışsız günler yaşandığını belirten Çelik, gelecek hafta boyunca güney ve doğu bölgelerinde görülecek yağışların aralıklarla süreceğini belirtti.

Bugün özellikle Güney Ege ve Akdeniz'de zaman zaman kuvvetli olmak üzere yağışlar görüleceğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"Sabah saatlerinde Güney Ege'de başlayacak yağış, öğle saatlerine doğru Güney Ege ve tüm Akdeniz Bölgesi'nde görülecek. Hafta başından itibaren ise güney ve doğu bölgelerimiz ağırlıklı olmak üzere, yurdumuzun kuzeybatı kesimleri hariç tüm yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz. Bu yağışlar özellikle Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, bir de Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneyinde zaman zaman kuvvetli de olabilir."

kar_geliyor13

Sıcaklıkların genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceğini anlatan Çelik, "Orta Akdeniz üzerinde bulunan alçak basınçla hafta sonu birkaç derece sıcaklıklar arttı ve özellikle batı bölgelerinde mevsim normallerinin üzerine çıktı. Ancak hafta başından itibaren tekrar batı bölgelerde 3, 4 derecelik sıcaklık düşüşü olacak. Yurt genelinde ise sıcaklıkların mevsim normalleri civarında, belki 1, 2 derece altında seyredeceğini tahmin ediyoruz." diye konuştu.