Lösemi ve Kanser Hastaları Sağlık Eğitim Derneği (KANSERDER), Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Çocuk Hematolojisi ve Onkoloji Servisinde tedavi gören minik hastaların hastane süreçlerini eğlenceli hale getirmek ve morallerini yükseltmek amacıyla çalışma başlattı.  Kanser Savaşçıları Derneği ile temasa geçen KANSERDER üç adet serum askılı bisikleti (onkobis) hastaneye kazandırdı. Onkobislerin servise teslimine İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis, Çocuk Hematolojisi ve Onkoloji Servisi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Fatih Orhan, KANSERDER Başkanı Nihal Akar ile hastane yöneticileri katıldı. 

onkobis2
İl Sağlık Müdürü Öğütlü, çocukların iç dünyalarının farklı ve hassas olduğunun belirterek, "Bu ağır bir hastalık bile olsa onlar için her zaman oyun gibi oluyor. Dolayısıyla kemoterapi verirken olayı dramatize etmek ya da çok ciddi hale getirmek çocuklar için uygun olmuyor. Çocuklar kemoterapi alırken bu bisikletler, sürecin aynı zamanda oyun havasında da geçmesini sağlıyor" diye konuştu. Öğütlü, Kanser Savaşçıları Derneği ve KARSERDER'e teşekkür ederek, "İnşallah bunların devamını bekliyoruz çünkü sivil toplum kuruluşları kamu iş birliğiyle yapılan çalışmalar hem hastalarımız hem de halkımız için çok faydalır" diye konuştu.

onkobis4
KANSERDER Başkanı Nihal Akar, bir süredir onkobisleri temin etmeye çalıştıklarını ifade ederek, "Bu ve benzeri güzelliklerin yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Çocuklarımızın daha rahat ve mutlu bir şekilde tedavi almalarını sağlamak amacıyla onkobislerimizi teslim ettik. Emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum" dedi. Başhekim Doç. Dr. Fikret Halis de bisikletlerin çocukların kemoterapi ve diğer tedavilerini eğlenceli hale getirdiğini ifade ederek, minik hastaların ve yakınlarının da bu durumdanmutlu ve memnun olduğunu dile getirdi. 

onkobis1