DEVA KADINA ŞİDDETİ GÜNDEMİNDE TUTUYOR   
DEVA Partisi Kadın Çalışmaları Başkanları’nın öncülüğünde, geçen hafta, Adapazarı merkezde 25 Kasım tarihinde, Atatürk Kültür Merkezi önünde “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle yapılan açıklamadan sonra, Demokrasi ve Atılım Partisi bir gün önce de İstanbul’da Kadın ve Eğitim Çalıştayı düzenledi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve genel başkan yardımcılarının da katıldığı çalıştayın ana gündemi kadına şiddetti. DEVA Kadına şiddeti gündeminde tutmak üzere 28 Kasım’da da Sakarya İl Binasında Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi düzenlendi. 

DEVA dan Kadına Şiddet Konulu Eğitim (7)
“EĞİTİMDE  KADIN DAYANIŞMASI GERÇEKLEŞTİ”
DEVA Partisi Sakarya Kadın Çalışmaları Başkanlığı'nca, bu hafta başında da DEVA Partisi etkinlikleri kapsamında Sakarya İl Binasında Kadına Şiddetle Mücadele Eğitimi düzenlendi. DEVA Partisi kadın çalışmaları başkanları ve üyeleri ile il yöneticilerinin de katılımı ile gerçekleşen eğitime, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu ve yönetiminde görev yapan Ayşe Nurdan Aydın, Filiz Sezer Aydoğan, Melek Büyükşahin, SASÇED (Sakarya Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği) Yönetiminden Abdülkerim Çatalbaş, şiddet mağduru ve konuşmacı olarak katılan Çiğdem Bozkurt’ta eğitimde yer aldı. Katılımcılar, DEVA Partisi’nin etkinliğine katılmaktan memnun olduklarını belirterek, gösterilen misafirperverlik için teşekkür ettiler.

DEVA dan Kadına Şiddet Konulu Eğitim (6)
“KADINLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”
DEVA Partisi Sakarya  Kadın Çalışmaları Başkanı Av. Hayrunisa Nur Gökçe Dursun kadına yönelik her türlü şiddetin önlenebilmesi için, şiddetle mücadele eden kurumların bilinçli ve birlikte hareket etmesi gerektiğinin önemine vurgu yaparken, “Hukuki düzenlemeler kapsamında şiddete uğrayan kadınlar daha fazla mağdur edilmeksizin gerekli koruyucu – önleyici tedbirlerin alınması ve bu süreçte gerekli hukuki, ekonomik, psikolojik desteğin sağlanması ve tüm kadınların bilinçlendirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

DEVA dan Kadına Şiddet Konulu Eğitim (7)
“ŞİDDETİ ÖNLEYECEĞİZ!”
DEVA Partisi Sakarya Kadın Çalışmaları Başkanı Av. Dursun verilen eğitim sırasında, “Kadına karşı şiddeti önleyeceğiz. Kadına yönelik ayrımcılıkla mücadele edeceğiz. Cezaevindeki kadınların koşullarını iyileştireceğiz!” açıklamasında bulundu. Dursun, "Bizler kadının eğitiminin, çalışma imkânlarına erişiminin, psikolojik taciz ve şiddete karşı korunmasının, kanun önünde eşitliğinin ve toplumsal hayatın her alanında karar alma ve yönetim mekanizmalarına etkin katılımının sağlanmasının hayati öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal adalet ve güçlü bir toplum için kadının sosyal ve ekonomik durumunun güçlendirilmesi bir zorunluluktur" dedi.

DEVA dan Kadına Şiddet Konulu Eğitim (2)
“KADINLAR YASALARA RAĞMEN ŞİDDET GÖRÜYOR”
Başkan Dursun, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından 2014 yılında gerçekleştirilen Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre her 10 kadından yaklaşık 4’ü, eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine; yüzde 44’ü psikolojik şiddete; yüzde 30’u da ekonomik şiddete maruz kaldıklarını beyan etmişlerdir. 2020 yılında Türkiye genelinde 373 kadın öldürülmüş, 263 kadın ve aile bireyi ise yaralanmıştır. 2021 yılının Kasım ayının ortasına kadar da öldürülen kadın sayısı 345’i bulmuştur. Kadınlar yasalara rağmen korunamayarak şiddet görmekte ve hunharca katledilmektedir. Bu vahim gidişatı önleyebilmek için; İstanbul Sözleşmesine sahip çıkacağız. Kadınlara yönelik şiddetle mücadele amacıyla oluşturulmuş tüm yasal düzenlemelerin etkin biçimde uygulanmasının takipçisi olacağız. Yasaların koruyucu etkisini ortaya çıkaracağız. Uygulamada ortaya çıkan sorunları ortadan kaldıracağız. Yeni düzenlemeler yapacağız. DEVA’nın Kadına ilişkin Politikaları ve Eylem Planları hazır” ifadelerini kullandı.