Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Kadın Girişimcileri Kurulu ilk meclis toplantılarını yaptı. SATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda açılış konuşmasını yapan SATSO Kadın Girişimcileri İcra Kurulu Başkanı İffet Hacıeyüpoğlu, “Kadın kadınla el ele, kadın kadınla daha güçlü” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Kadın Girişimcileri İcra Kurulu Başkanı Hacıeyüpoğlu, “Ayakları üstünde durabilen, çevresine rol model olan, el ele başaran kadınlarımızdan bahis edilen günler yakın olsun” dedi.  Kadın Girişimciler Kurulu’nun 2008 yılında kurulduğunu ve o günden bugüne çok yol kat ettiklerini belirten Hacıeyüpoğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Kadın Girişimciler Kurulu’nun en önemli görevi; girişimcilik potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi amacıyla politikalar geliştirmek ve girişimcilik kültürünün illerdeki kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmektir. Kurul olarak başarılı ve kariyer sahibi kadınlarımızı rol model olarak ortaya çıkaran faaliyetlerimize öncelik verdik. Konferanslar, paneller ve seminerler düzenledik. Projelerimizi üretirken en başında hedeflediğimiz gibi üç ana kritere bağlı kaldık. Öncelikli amacımız; projelerin sürdürülebilir, ölçülebilir ve ülke geneline yayılabilir olmasıydı. Kadın girişimcilerimize giriş aidatında % 50 indirim sağlayan projemiz odamız meclisi tarafından onaylanarak, Türkiye’de bir ilke imza attık. KOSGEB ile ilk girişimcilik kurslarını biz başlattık. Kredi Garanti Fonu ve Halk Bankası ile yaptığımız protokolle  İlk Adım Kredisini hayata geçirdik. Kadınlarımıza yönelik birçok projeler ürettik ve kadınlarımızı üretimin içine çektik.” 

“Toplumun temeli”

Kadın Girişimciler Kurulu’nun ilk Meclis toplantısına SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ile Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Cevherli’de katıldı. Kadınların toplumun temeli olduğunu söyleyen Kösemusul; “Kadın, sadece bir cinsiyeti, bir sıfatı, bir görevi, fedakârlığı değil; insan varlığının temelini ifade eder. Kadını yok sayan hak ve özgürlüklerini görmezden gelerek onları pasifleştiren zihniyetler kaybetmeye mahkumdur. Bizim medeniyetimizde, kadının yeri, başların tacı olmaktır. Zira değişen dünya düzeniyle birlikte karşılığı anne, eş, kardeş olan kadın, bugün iş dünyasında da aktif rol alarak üst kademelerde söz ve yetkileriyle değerlerini artırmaya devam ediyor” dedi