Karasu İlçesi Küçük Karasu Mahallesinde 17 evden su saati ile musluk bataryası çalınması üzerine harekete geçen jandarma geniş çaplı inceleme başlattı. Olay yeri yakınlarında güvenlik kamerası olmaması Jandarmayı zorlamış olsa da hırsızlık olayının şüphelilerin tespiti için yapılan istihbari çalışmalar neticesinde daha önceden de hırsızlık ve diğer suçlardan sabıkaları olan ve “Sahilde bulunan evler sayesinde biz geçimimizi sağlıyoruz" şeklinde çevresine konuşmalar yapan  H.Ç., İ.D. ve M.İ. isimli şahıslar gözaltına alındı.
Jandarma sorgulamasında şahıslardan H.Ç, hırsızlık yapmak amacıyla evlere girdiğini itiraf etti. Olay Yeri İnceleme Timi tarafından yapılan incelemelerde de olay yerinde bulunan ayak izleri ile H.Ç.'nin ayak izlerinin birbiri ile uyumlu olduğu tespit edildi.
Olayla ilgisi bulunduğu değerlendirilen A.P. isimli şahıs da gözaltına alınırken, A.P ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Diğer 3 şahıs adliyeye sevk edildi. Mahkeme İ.D. ve M.İ. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. H.Ç. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.