ADAYLIĞINA MESAFELİ

6’lı masada aday çıkmazı sürüyor. ‘Altılı masa’nın bugünkü toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk defa liderlere “Partim aday olarak beni önerdi” diyecek. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına mesafeli ve hala ortak ankette ısrarcı. Tüm bu gelişmeler ışığında, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’dan, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına veto gibi sürpriz bir çıkış geldi. Paçacı; ‘Parti yetkili kurulları, şu anda Kemal Bey'in ismini onaylayacak noktada değil’ diyerek, Kılıçdaroğlu'nun kendi adaylığında diretmesi durumunda ise, İYİ Parti'nin kendi adayını çıkarabileceğini söyledi.

ŞUBAT AYINDA PAYLAŞILACAK

Muhafeletin cumhurbaşkanı adayı için gözler 6'lı masanın bugün yapılacak 11. toplantısında. İYİ Parti Genel Merkezi'nde yapılacak kritik toplantıda, adaylık konusu ilk kez isimler üzerinden tartışılacak. 6'lı masada uzun zamandır beklenen kritik süreç başlıyor. İYİ Parti'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 6'lı masanın 11. toplantısında, liderler ilk kez adaylık konusunu ele alacak. Toplantıda aday konusunda kesin bir karar alınması beklenmiyor. Ortak adayın ismi şubat ayında kamuoyu ile paylaşılacak. Toplantının ardından liderler gündeme gelen isimleri kendi partilerinin yetkili kurullarında değerlendirecek. Adaylık konusunda ilgili anketlerin de belirleyici olması bekleniyor.

6'lı masa 30 Ocak tarihinde ise geçiş sürecinin yol haritasını açıklayacak. Ayrıca, cumhurbaşkanı adayının seçim beyannamesi de kamuoyu ile paylaşılacak.

'26 OCAK' DESTEĞİ!

6'lı masadaki görüşme öncesi CHP genel merkezi kritik bir görüşmeye ev sahipliği yaptı. Ana muhalefet lideri aralarında Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun da olduğu büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Bir buçuk saat süren görüşmede söz alan belediye başkanları 'Bizim adayımız zaten belli, adayımız sizsiniz bunu her yerde açıklıyoruz' diyerek Kılıçdaroğlu'na destek verdiler. Adayın bir an önce açıklanmasının gerektiğini dile getiren belediye başkanlarına, CHP genel başkanı adayı 6'lı masanın belirleyeceğini söyledi.

VETO GİBİ SÖZLER

Habertürk'ten Nagehan Alçı'ya konuşan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Aday tartışmalarını değerlendiren Paçacı, Alçı'nın, "Sayın Akşener ve İyi Parti, Kemal Bey'in adaylık talebi masaya geldiğinde ne yapacak" sorusuna, "Nagehan Hanım, parti yetkili kurulları, şu anda Kemal Bey'i onaylayacak noktada değil ama bu nihai olarak böyle devam edecek anlamına da gelmiyor. Meral Hanım, konuyu yetkili kurullara getirecek, orada nihai karar alınacak" diye yanıt verdi.