YENİ BİR REKOR
Sakarya’nın önceki yıla oranla Organize Sanayi Bölgeleri istihdamının yüzde 11’lik artış kaydederek 28 bin 425 kişiye, sanayi sektörü istihdamının yine yüzde 10’luk artışla 84 bin 556 kişiye ulaştığı açıklandı. Ayrıca, SGK kayıtlarında da yine yüzde 10’luk artışla kayıtlı istihdamın 272 bin 300 bin olarak gerçekleştiğine yer verildi. İstihdam rakamlarının bütün zamanların en iyisi ve yeni bir rekoru ifade ettiği belirtildi.

71 MİLYON 520 BİN 838 TL
Diğer taraftan, Sakarya’nın Organize Sanayi Bölgeleri ve sigortalı sayılarındaki artış ile ihracat artışlarının istihdama yansımalarının da değerlendirildiği toplantıda, yeni yılda 6 bin kişilik mesleki eğitim kurs ve programının düzenlenmesi kararlaştırıldı. İŞKUR aracılığı ile 2022 yılında 28 bin 327 kişinin istihdama katıldığı, İŞKUR’un kurs ve programları aracılığı ile 4 bin 636 kişinin iş ve meslek sahibi olduğu ve söz konusu faaliyetler için 71 milyon 520 bin 838 TL ödenek kullanıldığı bilgisi paylaşıldı.

İSTİHDAM FAALİYETLERİ
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Ocak-2023 olağan toplantısı Vali Yardımcısı Selda Dural başkanlığında gerçekleştirildi. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ile sosyal tarafların katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, 2022 yılındaki istihdam faaliyetleri ile 2023 yılında düzenlenecek mesleki eğitim kurs ve programları görüşüldü. İŞKUR aracılığı ile Sakarya’da 2022 yılında 28 bin 327 kişi işe yerleştirildi.

"KAYITLI İSTİHDAM 272 BİN 300"
Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural, “Sakarya’nın istihdamında bir önceki yıla oranla, 2022 yılında; Organize Sanayi Bölgelerindeki istihdamın yüzde 11’lik artış kaydederek 28 bin 425 kişiye ulaşmış ve SGK kayıtlarında da yüzde 10’luk artışla kayıtlı istihdam 272 bin 300 olarak gerçekleşmiştir. Sanayi sektörü istihdamı da yine yüzde 10’luk artışla 84 bin 556 yeni zirveyi görmüştür. Söz konusu istihdam rakamları, İlimizin istihdamı adına bütün zamanların en iyisi ve yeni bir rekoru anlamına gelmektedir. Ayrıca, İlimizin ihracata yönelik üretim yapan işyeri sayılarındaki artış 2022 yılında da artarak devam etmiş, buna paralel olarak ihracat rakamlarının da artışını sürdürdüğünü görmekteyiz” ifadesinde bulundu.

45 BİN 974 KİŞİLİK İŞGÜCÜ TALEBİ
Ayrıca, Kurulda yapılan değerlendirmelerde İŞKUR’ a 2022 yılında işverenlerden 45 bin 974 kişilik işgücü talebi alınmış, 28 bin 327 kişi de Kurum aracılığı ile işe yerleştirilmiştir. Kurum aracılığı ile işe yerleştirilenlerin sayısında geçen yıla göre meydana gelen yaklaşık yüzde 10’luk artış memnuniyet verici olarak değerlendirilmiştir. Bunun yanında, İŞKUR aracılığı ile istihdama katılan kadın sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 24 artışla 10 bin 390 olarak gerçekleştiği belirtildi. Yine aynı dönemde 11 bin 330 gencin işe yerleştirilmesine de aracılık edildiği, işe yerleşen genç sayısında da geçen yıla göre yüzde 6’lık artış kaydedildiği vurgulandı. İŞKUR, 2022 yılındaki düzenlenen kurs ve programlar için 71 milyon TL ödenek kullanıldı.

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI
İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya; “İş dünyasının kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması, işgücünün verimliliğin ve istihdamın artırılması kapsamında 2022 yılında düzenlediğimiz Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programları ve Toplum Yararına Programlardan 4 bin 636 vatandaşımız yararlanmıştır. Söz konusu programlardan yararlananların büyük çoğunluğunu gençler ve kadınlar oluşturmuştur. Ayrıca, yine bu dönemde düzenlenen programlar için 71 milyon 520 bin 838 TL ödenek kullanılmıştır. Ayrıca, İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti kapsamında, 43 bin 34 kişiye bireysel danışmanlık hizmeti verilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

KURS BAŞI EĞİTİM
İŞKUR Müdürü Kaya ise istihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve dezavantajlı grupların iş gücü piyasasına kazandırılması doğrultusunda çalışmalar için İŞKUR Genel Müdürlüğü'nün Sakarya'ya 36 milyon TL ödenek ayırdığını belirtti.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu yapılan görüşmeler sonucu, Sakarya'ya ayrılan ödenekle ilk etapta yaklaşık 6 bin kişilik Mesleki Eğitim Kursu ile İşbaşı Eğitim Programı düzenlenmesini kararlaştırdı. Düzenlenecek kurs ve programlar, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu meslekler ile işveren talepleri doğrultusunda ve istihdam garantili olarak gerçekleştirilecek. Bunun yanında işgücü piyasası değerlendirmeleri sonucu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verildi.

Öte yandan toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.