Bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 
Bunun yanında, Sakarya’nın güncel istihdam verileri de paylaşıldı. İŞKUR’a yılın ilk 3 aylık döneminde işverenler tarafından 12 bin 5 kişilik işgücü talebinde bulunulduğu, Kurum aracılığı ile de 6 bin 679 kişinin işe yerleştirildiği ifade edildi. Ayrıca, bir işverene bağlı olarak sigortalı çalışan sayısının 273 bin 398’e ulaştığı ve BAĞKUR ile Emekli Sandığına tabi sigortalı sayıları ile birlikte toplam sigortalı çalışan sayısının da 348 bin 838 kişi olarak gerçekleştiği belirtildi. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Nisan-2023 olağan toplantısı Vali Yardımcısı Selda Dural başkanlığında gerçekleştirildi. Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ile sosyal tarafların katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, engelli istihdam faaliyetleri, engellilere yönelik teşvik ve destekler ile 2023 yılında engellilere yönelik yapılması planlanan çalışmalar görüşüldü. Ayrıca, İlimizin 2023 yılı ilk 3 aylık istihdam rakamları ile yeni açılan veya açılacak olan sanayi kuruluşlarının işgücü talepleri, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.
İSTİHDAM TEŞVİK VE DESTEKLERİ 
Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural; “Engelli bireylerin çalışma hayatında yer alması, kanunla düzenlenmiş olup İş Kanunu gereği çalışan sayısı en az 50 ve üzeri olan özel sektör işyerlerinin en az % 3, devlet kurumlarının ise % 4 engelli işçi çalıştırması zorunludur. Ayrıca, bu oranların üzerinde engelli çalıştıran işverenlere sigorta prim teşviki sunulmaktadır. Bunun yanında, doğuştan veya çalışmaya başladıktan sonra engelli duruma düşenler içinde, vergi indiriminden veya malulen emeklilik imkânları bulunmaktadır. Dolayısıyla, engellilerimizin devletimizin sunduğu avantajlardan yararlanabilmeleri için, istihdama katılabilecek durumu olan 18 yaşını dolduran engelli bireylerin sigorta girişlerinin olması büyük önem taşımaktadır. Zira engellilerimiz normal bireylere göre çok daha az sigorta primi ve yine çok daha az yıl şartı ile emekli olabilmektedirler. Bu nedenle, işverenlerimizin ve iş arayan engellilerimizin bu teşvik ve desteklerden haberdar olmaları ve yararlanmaları uygun olacaktır” ifadesinde bulundu.
SORUNLAR DA GÖRÜŞÜLDÜ
Diğer taraftan, düzenlenen toplantıda, istihdama katılma imkânı bulamayan, 18 yaşını dolduran engelli bireylere gerekli görüldüğü takdirde maaş bağlanmakta, sosyal yardımlardan yararlandırılmakta ve engelli bakımını üstlenen kişilere maddi yardım yapılabilmekte olduğuna yer verildi. Ayrıca, çalışma hayatında yer alan engelli bireylerin, işyerinde rahat çalışmalarına imkân vermeyen fiziksel engeller, kendilerine yöneltilen tutum ve önyargılar ile istihdam edilebilmelerinin önündeki engeller gibi sorunlar da görüşüldü.
ENGELLİ İSTİHDAM SAYISI 3 BİN 836 KİŞİ
Sakarya’nın engelli istihdam verilerini paylaşan İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, “Engelli bireylerin istihdam edilmeleri durumunda toplumsal yaşama katılımları daha kolay olmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın işgücünden yararlanmak, Ülkemizin iş gücünün verimini de artırmaktadır. İlimizde İş Kanunu kapsamında işverenlerimiz tarafından istihdamı sağlanan engelli sayısı 2022 yılı sonu itibariyle 3 bin 836 kişiye ulaşmıştır. Ayrıca, sadece 2022 yılında istihdama katılan engelli sayımız bin 116 kişidir. Bunun yanında, 2023 yılının ilk 3 ayında da 332 engellimiz istihdama katılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.  
16 MİLYON TL ÖDENEK
Toplantıda yapılan sunumda, Sakarya İŞKUR’a 2023 yılı ilk 3 aylık dönemde işverenler tarafından 12 bin 5 kişilik açık işgücü talebinin iletildiği, söz konusu dönemde Kurum aracılığı 6 bin 679 kişinin işe yerleştirildiği ifade edildi. Yine bu dönemde, bin 220 kişinin İŞKUR’un kurs ve programlarından yararlanarak iş ve meslek sahibi olduğu ve programlara katılan kişiler için de yaklaşık 16 milyon TL ödenek kullanıldığı belirtildi. İŞKUR’a iletilen işgücü taleplerinin yetirince karşılanamadığı, karşılanamama sebepleri olarak, yeteri kadar işgücünün bulunamadığı ve sanayi mesleklerinde eğitimli veya nitelikli işgücünün bulunmasında zorluk çekildiği değerlendirmesinde bulunuldu. Sorunun çözümü ile işverenlere yeteri kadar işgücü desteği sağlanabilmesi için alınması gereken tedbirler değerlendirildi.
SİGORTALI ÇALIŞAN SAYISINDAKİ ARTIŞ 
Toplantıda yapılan sunumlarda, sigortalı çalışan sayısındaki artışında devam ettiği belirtilerek Ocak- 2023 ayı itibariyle Sakarya’nın bir işverene bağlı olarak çalışan (4/A kapsamındaki) sigortalı sayısının 188 bin 150’si erkek ve 85 bin 248’i de bayan olmak üzere 273 bin 398 kişiye ulaştığı paylaşıldı. Bunun yanında, işyeri sahibi, esnaf (4/B-Bağ-Kur’lu olarak) çalışan sayısının 38 bin 586 kişi ve Emekli Sandığına tabi sigortalı sayısının da 36 bin 854 olarak gerçekleştiği ve toplam sigortalı sayısının da 348 bin 838 kişiye ulaştığı belirtildi.