İŞ GÜCÜ İSTATİSTİKLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ocak ayına ilişkin açıkladığı iş gücü istatistiklerini değerlendirdi. TÜİK’in verilerinde iş bulmaktan umudunu yitirenlerin yer almadığına dikkat çeken Başkan Keleş, TÜİK’İn bir kez daha rakamları kağıt üzerinde aşağı çektiğini dile getirdi. İşsizliği en çok kadınları ve gençleri etkilediğini ifade eden Başkan Keleş, “TÜİK verilerine göre; 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 20,2 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 16,5, kadınlarda ise yüzde 26,6 olarak tahmin edildi” dedi.

ÇALIŞMAK HER İNSANIN VAZGEÇİLMEZ HAKKIDIR

Çalışma hakkının her birey için anayasal vazgeçilmez hak olduğunu vurgulayan CHP’li Keleş, “TÜİK verilerine göre; ocak ayında mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22'ye ulaştı. İşsiz olduğu halde son 4 hafta içinde iş aramak için başvuruda bulunmamış kişiler işsiz sayılmadığında ulaşılan işsizlik rakamları gerçek işsizliği yansıtmaktan uzaktır” ifadelerini kullandı.

GÜZEL BİR SABAHA UYANMAYA AZ KALDI

İşsizliğin Türkiye’nin en büyük sorunu olduğuna işaret eden Keleş, şöyle devam etti: “Hayat pahalılığı artıyor. Yoksulluk büyüyor. İşsiz yurttaşlarımızın sorunları daha da derinleşiyor. İşsizlik sorununu aşmak, herkesin çalışma hakkını kullanabilmesini sağlamak toplumsal barışın ve eşitlikçi refah toplumu anlayışının temel koşuludur. Çalışma hakkı, yaşamsal önemi olan temel insan haklarındandır. İşsizlik ise çalışmak istedikleri halde bu olanağı bulamayan bireylerin elinden bu anayasal hakkın alınmasıdır. Güzel bir sabaha uyanmaya az kaldı. Başta işsizlik olmak üzere yoksulluk, yolsuzluk gibi Türkiye’nin en büyük sorunlarını hızla çözeceğiz.”