İŞ GÜCÜ AÇIĞI GÖRÜŞÜLDÜ

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Temmuz-2023 ayı toplantısı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ile sosyal tarafların katılımlarıyla gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Selda Dural başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 2023 yılının ilk 6 aylık istihdam verileri görüşüldü. Toplantıda öne çıkan husus, yeteri kadar işgücü bulmakta zorlanan işverenlerin ve özellikle sanayi sektörünün işgücü açığı oldu. Kurulda yapılan değerlendirmeye göre, İŞKUR'a 2023'ün ilk yarısında işverenlerden 26 bin 17 kişilik iş gücü talebi alındı, 13 bin 675 kişi kurum aracılığıyla işe yerleştirildi. Ayrıca, İŞKUR'un düzenlediği kurs ve programlara katılan 1851 kişi iş ve meslek sahibi oldu, iş gücü yetiştirme kursları, iş başı eğitim programları ve toplum yararına programlarına katılanlar için 50 milyon 411 bin 123 lira ödeme yapıldı.

FOTO1-5

İŞGÜCÜ TALEPLERİ

2023 yılının ilk 6 ayında işverenlerin İŞKUR’a vermiş olduğu işgücü taleplerinin yaklaşık yarısı karşılanabildi. Karşılanamayan işgücü talepleri nedeniyle istihdam açığını kapatmak için işverenlerin, nitelikli işgücünden daha çok, sanayi sektöründe çalışacak işgücü aradığı belirtildi. Artarak devam eden işgücü talebinde bulunan işyerlerinin yarısından fazlasını da sanayi sektörü oluşturdu. Sakarya İŞKUR’un; istihdam açığını kapatmak, işgücüne ve istihdama katılımı artırmak için düzenlenen İş Kulübü faaliyetleri ile Bireysel Danışmanlık hizmetinden yararlanan sayısı 21 bin 937 kişiye ulaştı.

50 MİLYON TL ÖDEME

Gözler yarın Merkez'in faiz kararında Gözler yarın Merkez'in faiz kararında

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında yapılan sunumda, 2023 yılının ilk 6 ayında işverenlerden İŞKUR’a 26 bin 017 kişilik açık işgücü talebinde bulunulduğu, yine bu dönemde 13 bin 675 kişinin Kurum aracılığı ile işe yerleştirildiği ifade edildi. Ayrıca, İŞKUR’ un düzenlediği kurs ve programlara katılan bin 851 kişinin de iş ve meslek sahibi olduğu belirtildi. Söz konusu, işgücü yetiştirme kursları, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlar kapsamında düzenlenen programlara katılanlar için toplam 50 milyon 411 bin 123 lira ödeme yapıldığını bildirildi.

FOTO3-3

ARTARAK DEVAM EDİYOR

Sakarya Vali Yardımcısı Selda Dural; “İŞKUR’a işverenlerimizce verilen işgücü talepleri artan oranla devam etmektedir. Ancak, işveren taleplerinin yeteri kadar karşılanamadığını da görmekteyiz. Bunun birçok sebebi olmakla birlikte en önemlileri arasında, yeteri kadar işgücü bulunamaması, işverenlerin aradığı nitelikte işgücünün bulunamaması neticesinde işgücü arz ve talebinin eşleşememesi gelmektedir. Diğer taraftan, iş arama amacıyla İŞKUR’a kayıtlı olanların sadece 1/3 ü işsiz durumunda, diğer 2/3 ü ise daha iyi şartlarda iş arayanlardan veya emeklilik sonrası iş arayan vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Dolayısıyla, özellikle sanayi sektöründe gözle görülür bir istihdam açığı ile yeterli eleman bulamama durumu ortaya çıkmaktadır” dedi.

21 BİN KİŞİYE BİREYSELM DANIŞMANLIK

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, “Kurum olarak karşılamakta zorlandığımız işverenlerimizin işgücü talepleri ve karşılayamadığımız istihdam açığı için, İş Kulübü faaliyetlerimiz ve Bireysel Danışmanlık hizmetlerimizle işgücüne ve istihdama katılımı artırıyoruz. İş Kulübü faaliyetlerimizle; kadınlar, gençler, engelliler, eski hükümlüler, denetimli serbestlik kapsamında bulunanlar, madde bağımlıları ve şiddet mağduru bayanlar gibi farklı sosyal gruplara yönelik dezavantajlı iş arayanların işgücüne katılımlarına destek veriyoruz. Diğer taraftan, bireysel danışmanlık faaliyetlerimizle de iş arayanlar ile işverenlerin eşleşme oranlarını artırıyoruz. Dolayısıyla, 2023 yılının ilk 6 ayında İş Kulübü faaliyetlerimize katılanlar ile Bireysel Danışmanlık hizmetimizden yararlanan kişi sayısı 21 bin 937 kişiye ulaşmıştır. Bu hizmetlerimizin amacı, işverenlerimizin işgücü ve istihdam açığını kapatmak ve daha fazla iş arayanın istihdama katılmalarını sağlanmaktır” dedi.