İŞKUR ve SGK hizmetlerinin öğrencilere anlatıldığı etkinliklerde, öğrencilere tam ve yarı zamanlı iş olanakları, staj ve iş arama becerileri, mülakat teknikleri anlatıldı. Sakarya’nın işgücü piyasasında aranan meslekler, işgücü talepleri hakkında bilgilerin de verildiği etkinliklerde, öğretim döneminin sonuna yaklaşılması ile birlikte yeni mezun olacak öğrencilere “Sakarya’nın istihdamında siz de yer alın” çağrısında bulunuldu.

ilimizin_istihdaminda_sizde_yer_alin2

“İstihdamı taçlandıralım”

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, SAÜFEST etkinlikleri kapsamında katılımcıları ve öğrencileri İŞKUR’un istihdam faaliyetleri ile kurs ve program destekleri hakkında bilgilendirdi. Yıllar itibariyle, Sakarya İŞKUR’un istihdam sayıları ile düzenlenen kurs ve programlar yoluyla iş ve meslek sahibi olan kişi sayıları paylaşıldı. Sakarya işgücü piyasası hakkında bilgilerin de yer aldığı sunumda, işverenlerin en çok işgücü talep ettiği meslekler, kadın ve genç istihdamı için işgücü talepleri ve sunulan fırsatlar aktarıldı. Bunun yanında, öğrencilere Sakarya’nın 2022 yılı istihdam faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya öğrencilere seslenerek, “İşverenlerimizin işgücü ihtiyacı her geçen gün artarak devam etmektedir. Nitelikli işgücüne olan talep daha da fazladır. İlimizde öğrenimini tamamlayan gençler olarak sizlerin istihdamını sağlayalım. Zira Sakarya her geçen gün yükselen sanayisiyle, özellikle mesleki ve teknik eğitim veren liseleri, meslek yüksek okulları ve fakültelerden yeni mezun öğrencilerin istihdamı için çok güzel fırsatlar sunmaktadır. İŞKUR destekleri ve SGK prim teşvikleri ile istihdama katılmanız daha da kolay olmaktadır. İlimizin istihdamında yer alarak, nitelikli ve genç işgücünüz ile ilimizin istihdamını taçlandıralım” çağrısında bulundu.

Sosyal Güvenlik Haftası başladı

Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş da katılımcı ve öğrencilere SGK’nın sosyal güvenlik hizmetleri hakkında bilgi verdi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 16-22 Mayıs tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftasının kutlandığını söyleyen Çavuş, “16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu nedeniyle 16 Mayıs’ı içine alan hafta Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Ayrıca haftanın amacı; sigortalıları, işverenleri ve toplumu sosyal güvenliğin önemi ile verilen hizmetler hakkında bilinçlendirmektir. Covid-19 salgınında da hiçbir ödeme aksatılmadan yapılmış olup yoğun bir mesai ve başarılı bir süreç geçirilmiştir. Kişinin sosyal güvenliğinin doğumundan önce başladığının ve ölümünden sonra da devam ettiğinin unutulmaması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

ilimizin_istihdaminda_sizde_yer_alin3

İlk kez çalışma hayatına katılacak öğrencilere

Sakarya Üniversitesinin istihdam festivali kapsamında öğrencilere İŞKUR İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanlarınca iş arama becerileri, özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve istihdam süreçleri hakkında verilen seminerler öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Söz konusu etkinlikler kapsamında ilk kez çalışma hayatına katılacak öğrencilere, bireysel ve gruplar halinde görüşmeler yapılarak iş ve meslek danışmanlığı faaliyetleri anlatıldı. Seminer ve etkinliklerin hedefinin üniversite öğrencilerinin iş hayatına atıldıklarında nelere dikkat edecekleri, mülakat teknikleri, özgeçmiş hazırlama ve benzeri konularda detaylı bilgi almalarını içerdiği vurgulandı. İstihdam etkinlikleri süresince devam eden faaliyetler kapsamında İŞKUR’dan İş ve Meslek Danışmanı Erdal Kızılkaya ve Nermin Dindar “Etkili bir özgeçmiş seçilecek işin kapısını aralar, mülakat tekniği ise işe kabulünüzü sağlar” değerlendirmesi ile iyi bir özgeçmiş hazırlama ile mülakat tekniklerinin önemine vurgu yaptılar.

Diğer taraftan, Sosyal Güvenlik Denetmenleri Şaban Kurtaran ve Hakan Konyalı tarafından, kamu kurum sınavlarına hazırlık ve kariyer meslek olarak Sosyal Güvenlik Denetmenliği konularında sunumlar ve öğrencilerle söyleşiler gerçekleştirildi.