Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun babasını kaybeden CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın Sakarya’daki baba evini ziyareti sırasında bir vatandaşın Ankara’da haince öldürülen Sinan Ateş’in katillerinin bulunmadığı ve olayın üstünün örtülmek istendiğini söylemesiyle ilgili olarak açıklama yapan Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Av. Ahmet Ziya Akar, ‘Bir vatandaş Sinan Ateş üzerinden provokasyon yaptı buna da itibar eden bazı muhalif çevreler oldu. İYİ Parti, Zafer Partisi ve CHP kanadı bunu malzemeleştirmek istedi ancak Sinan Ateş meselesi bizim için netleşmiş durumda. Neyin ne olduğunu biliyoruz’ ifadelerini kullanmıştı. Konuyla ilgili olarak Zafer Partisi İl Başkanı Av. Yücel Tercan’dan sert bir açıklama geldi.

MHP İl Başkanı Akar’ın açıklamasına cevap veren Zafer Partisi İl Başkanı Av. Yücel Tercan, “Geçtiğimiz günlerde kendisini ülkücü olarak tanıtan bir hemşerimizin Sinan Ateş cinayetinin üzerine gidilmesine ilişkin kamuoyundaki beklentiyi yansıtan açıklamalarından dolayı MHP Sakarya İl Başkanı bir kısım açıklamalarda bulunmuş. Söz konusu vatandaşın kent teşkilatlarında yer bulamayan bir provokatör olduğunu, Sinan Ateş olayının üstüne gidilmesi gibi bir durumun MHP camiasını karşılayan bir durum olmadığını, Zafer partisinin de bu durumu malzemeleştirmek istediğini ve Sinan Ateş meselesinin kendileri için netleşmiş durumda olduğunu ifade etmiş. Sayın Akar; lafügüzah dinleyecek vaktimiz yok! İktidarın payandalığını yapmaktan başka bir varlık sebebi kalmamış bir partiyi temsil ederken, Zafer Partisini karalamaya çalışmak sizin haddinize değildir. Görüyoruz ki temsil ettiğiniz anlayıştan tek öğrenebildiğiniz, haksızlık karşısında susmayan herkesi hain, provokatör ilan ederek karalamaktan öteye geçmemiş” dedi.

MHP’nin hala Sinan Ateş’in ölümüyle ilgili bir başsağlığı dileyemediğinin altını çizen Zafer Partisi İl Başkanı Av. Yücel Tercan, “O kadar laftan sonra hala Sinan Ateş’e başsağlığı dileyememişsiniz.  ‘Ucu nereye ve kime dokunursa oraya kadar gidilmelidir. Failler ve azmettirciler ortaya çıkarılmalıdır. Bizde üstümüze düşen ne ise yapmaya hazırız’ diyememişsiniz. Çok mu şey beklendi sizden? Ayrıca Sinan Ateş cinayetiyle ilgili sizde netleşen şey nedir? Neden kamuoyuna açıklamaya cesaret edemiyorsunuz? Bakın Sayın Akar, kamuoyunda netleşen durumu size ben izah edeyim.

Rahmetli Sinan Ateş’in dayısı Halil İbrahim Bozkurt açıklamasında; ‘Herkesin bildiği bir sır. Şurada sokakta kime sorsanız, ‘Sinan Ateş’in katilleri kimdir’ diye bunu herkes bilir. Bizim evladımızın katili meclistedir. Bunu Türkiye biliyor’ dedi. Netleşen şey bu tespittir. Sinan Ateş, PKK iltisaklı torbacılar tarafından katledildi. Babasına, annesine, eşine ve çocuklarına başsağlığı dilemediniz. Polis tetikçileri evlerinizden aldı. Yerde kanlar içinde yatan yiğidin fotoğrafına bakın ve utanın! Ruhu şad olsun. Allah Rahmet eylesin.

Sinan Ateş’in katilleri ve azmettiricileri bilin ki bu cinayetin üstünü örtemeyeceksiniz. Tüm Türkiye’de il binalarımıza astığımız pankartlar, gerçek katil ve azmettiriciler bulununcaya kadar indirilmeyecektir. Bir Türk Milliyetçisini torbacılara vurdurtan ‘Yerli ve Milli’ katil kim?” ifadelerini kullandı.