Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı kültür sanat etkinlikleri SAÜ Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen panelle devam etti. ‘Hocaların Hocası Sabahattin Zaim’ konulu konferansla devam eden etkinliklerde, Sabahattin Zaim’in yaşamı, kişiliği, akademik kariyeri ve devlet görevleri gibi birçok konu ele alındı.

sabahattin_zaim_konusuldu (4)
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Prof. Dr. Faruk Taşçı ve Dr. Öğr. Üyesi Mervan Selçuk’un konuşmacı olarak yer aldığı program, SAÜ hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda yoğun ilgi gördü.

sabahattin_zaim_konusuldu (5)
"SAYGIN BİR KİŞİLİK"
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, konuşmasında Sabahattin Zaim Hoca’nın yaşamı ve kişiliğinden bilgiler vererek, “Sabahattin hocanın dindarlığı da laf, söz veya kelam dindarlığı değil, bizzat yaşayarak tatbik ettiği amelidir. Biz ona baktığımızda aslında inanca uygun yaşamanın bir insanı nasıl tabii bir şekilde saygın hale getirdiğinin numunesini de görüyoruz. Hoca kimseyi kategorize ederek bakmaz, herkesi Allah’ın yarattığı ve değer gördüğü bir varlık, insan olarak görüyordu. Toplumun her kademesinde hizmeti olan ve son nefesine kadar hizmet eden birisi olarak tanıdık” dedi.

sabahattin_zaim_konusuldu (2)
"ÇOK FAYDALANDIM"
Prof. Dr. Faruk Taşçı ise konuşmasında, “Sabahattin hocamız kesinlikle gururlanmayı sevmez bilakis olabildiği kadar mütevazi bir yaşamı vardı. Hocamızın çok nazik, nahif ve affedici bir kişiliğe sahipti. Kendisiyle uzun süre çalışma fırsatı buldum ve Elhamdülillah kendisinden gerek ilmi gerekse yaşam ahlakı noktasında fazlasıyla yararlandım. Kendimi bu anlamda gerçekten kısmetli hissediyorum” ifadelerini kullandı.

sabahattin_zaim_konusuldu (1)
Program sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından,çekilişle 3 katılımcıya Sabahattin Zaim’in ‘Bir Ömrün Hikâyesi’ adlı kitabı hediye edildi.

sabahattin_zaim_konusuldu (3)