Üniversite sınavına girecek öğrencilere internet desteği Üniversite sınavına girecek öğrencilere internet desteği

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Siyer-i Nebi Yarışması, ortaokul öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirildi. Sakarya genelinde 2 bin öğrencinin başvuru yaptığı yarışmada sınava bine yakın öğrenci katıldı.
 siyeri_nebi_yarismasi2
İNSANLIK İÇİN
Düzenledikleri yarışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Başkanı Celal Aydın, Türkiye genelinde yüz binlerce gencin yarışmaya katıldığını belirterek, yarışmacıların aileleri de düşünüldüğünde bunun milyonlarca insanın Hazreti Muhammed (sas)’in hayatına odaklanması demek olduğuna dikkati çekti.  Kendileri için yarışmanın bunun bir vesilesi olduğunu aktaran Celal Aydın; “Elbette bu yarışmanın katılımcılarını hoşnut edecek sürpriz hediyelerimiz olacak. Biz en güzel hediyenin tüm katılımcılarının zamanlarını Efendimiz’in örnek hayatını öğrenmeye ayırmaları olarak görüyoruz. Öte yandan, İslam’ı sadece ve sadece bilmek ile her şeyin bitmediğini bunu hayatımıza tatbik etmek gerektiğini de düşünüyoruz. Çünkü İslam, bütünüyle insanın yaşaması için gönderilmiş bir dindir ve Efendimiz ise tutum ve davranışları ile hepimiz için örneklik teşkil eden bir önderdir. Bu örneklik, tüm zamanlara ve mekânlara seslenmektedir” ifadelerini kullandı.
siyeri_nebi_yarismasi3

YÜRÜYEN KUR’AN
Siyer-i Nebi Yarışması’ndaki en önemli amacın, Peygamber Efendimiz’in (s.a.s) hayatını bir gence daha ulaştırmak olduğunun altını çizen Celal Aydın; “Efendimiz Aleyhisselam, Allah‘a ve ahiret gününe iman eden ve Rabbini çokça zikreden müminlerin en güzel örneği, önderi ve rehberidir. O, bir masal kahramanı değil. O hayatın tüm zorluklarına göğüs germiş kutlu bir elçidir. O, bizim içimizden biri, sıkıntıya uğramamıza üzülen, bizim için endişe eden, bize şefkat ve merhamet gösterendir. O, ‘ben sizin babanız gibiyim‘ diyerek bizi kendisinden ayırmayan, omzunda kerpiç taşıyan, açlıktan midesine taş bağlayandır. O, Allah’ın üzerine yemin ettiği yüce hayatın sahibi, ilahi kelamın ete kemiğe bürünmüş halidir. Onu sevmek, ona tâbi olmak, onun davasını anlayabilmek onun hayatını en güzel şekilde öğrenmekle mümkündür. Hayatta en güzel şey, Allah ve Rasulü’nü bilmek ve Müslümanca düşünüp Müslümanca yaşamaktır. Siyeri Nebi Yarışmasına katılan bütün genç kardeşlerimize sevgili Peygamberimiz (sas)’in izinde bir ömür niyaz ederiz. Ortaokullu kardeşlerimizi Kaşif gruplarında yapmış olduğumuz sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle bu yazı en güzel şekilde geçirmeye davet ediyoruz” dedi.
siyeri_nebi_yarismasi4

YAZ ETKİNLİKLERİ
Yarışmaya ilginin yoğun olduğunu belirten Celal Aydın, “Her şeyden önce Efendimizin hayatının ve yaşantısının ortaokullu öğrencilerin gündemine girmesine yardımcı olan bu yarışmada karşılaştığımız yoğun ilgi geleceğe olan umudumuzu artırmaktadır.  Ayrıca sınava katılan öğrencilerimizle Kaşif Bilir oyunumuzla sanal dünyada, Kâşif Gruplarımızla da yüz yüze buluşmayı sürdürüyor ve irtibatımızı koparmıyoruz. Sosyal faaliyetler yapıyoruz, oyunlar oynuyor ve kitaplar okuyoruz. Kâşif gruplarımızla Çanakkale Şehitlerimize ithafen fidanlar dikiyor öğrencilerimize ağaç ve doğa sevgisini aşılıyoruz.  Sınava katılsın veya katılmasın bütün öğrencilerimizle buluştuğumuz etkinliklerimizde öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Ben buradan Efendimiz (sas)’i öğrenmek için yarışmaya katılan bütün kardeşlerimizi tebrik ediyor, bütün öğrencilerimizi Yaz Etkinliklerinde doyasıya eğlenmeye ve öğrenmeye davet ediyoruz” dedi.