Sağlığın bir çok konusunda olduğu gibi vatandaşları bilgilendirme amaçlı gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri bir plan dahilinde, belli aralıklarla devam ediyor. Özellikle kalın bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseri ve meme kanserinde erken teşhis ile tedavide başarı oranının yüksek olduğu ifade edilirken, bilgilendirme konusunda daha fazla bireye ulaşabilmek amacıyla okul, Kur’an kursu, halk eğitim merkezleri, kahvehaneler gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlar tercih ediliyor. Bu kapsamda Serdivan Şehit Mehmet Öztürk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerine, bölgede bulunan bazı kahvehaneler ve halk eğitim merkezinde eğitim gören kursiyerlere bilgilendirme çalışması yapıldı. 
serdivan_ketem2
“Evde kendiniz yapabilirsiniz”
Yapılan eğitimlerde sağlık personeli tarafından, bağırsak kanseri taraması için 50 yaş üstü bireyler ile bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin 2 yılda bir yapılması gerekli gaitada (dışkıda) gizli kan testini hekimin verdiği kit ile evde kendi kendine yapabilmenin mümkün olduğu söyleniyor. Bağırsak kanseri taraması için kullanılacak kitlerin Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinden (KETEM) temin edilebileceği ifade edilen eğitimlerde talep eden bireylere kit dağıtılarak meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taraması yaptırmak isteyenlere randevu verildi.
serdivan_ketem3
Kanser taramaları ücretsiz
Eğitimlerde, Sağlıklı Hayat Merkezinde (SHM) yürütülen diğer hizmetleri de tanıtan sağlık personeli, herhangi bir şikayet olmasa dahi KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinden kolayca randevu alarak ve hiçbir ücret ödemeden;  40-69 yaş arası kadınların 2 yılda bir meme kanseri taraması için mamografi çektirmesi, 30-65 yaş arası kadınların 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin 2 yılda bir bağırsak kanseri taramasını yaptırabilecekleri bilgisi verildi. Eğitime katılanlara kanser taramalarının neden önemli olduğu, tarama yöntemleri ve taramayla ilgili başvuruların nereye, nasıl yapılacağıyla ilgili bilgilerin yer aldığı el kitapçığı dağıtıldı.