Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın duyurduğu 'yeni infaz sistemi'nin ilk ipuçları ortaya çıktı. Getirilecek yeni uygulamalar arasında "hapis cezalarında ertelemenin kalkması, en az bir gün bile olsa hapis cezasının infaz edilmesi" olduğu öğrenildi.Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Avrupa Birliği ülkelerindeki ‘rehabilitasyon’ sistemi Türkiye’de de uygulanacak ve erteleme veya denetimli serbestlik kuralları yeniden belirlenecek.

CEZA VAR, YATMIYOR

 Habere göre AK Parti partili yetkililer şu değerlendirmede bulunuyor: “Adam trafikte el frenini çekiyor, iniyor arabadan, karısının çoluğun çocuğunun yanında adamın kafasını gözünü yarıyor. Ama ceza alsa bile hapis yatmıyor. Bir yılın altındaki cezaların infazı yarı oranında uygulanıyor. Yani altı ay hapis cezası var ama yatmıyor ki, erteleme kapsamına giriyor. Şimdi yapılacak düzenleme ile bu cezanın gerekirse iki ayını en azından hapiste geçirsin istiyoruz. Gerekirse memuriyetten olsun. Yani bu cezasızlık algısını ortadan kaldırmamız lazım.’’

HAPİS YATMAM ALGISI OLUŞTU

’Özellikle hırsızlık, dolandırıcılık, hakaret, tehdit, trafik güvenliğini tehlikeye sokma gibi suçlarda bir gün bile olsa hapis yatsın. Çünkü toplumda şöyle bir algı var: ‘Bunlar nasılsa hapis yatmıyor, suçu işliyor elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Buna izin veremeyiz. Adalet duygusu zedeleniyor. Her suçun bir gün bile olsa yatarı olması lazım. Bazı haklarının kısıtlanması lazım…”

'TOPLUMDA İNFİAL OLUYOR'

AK Parti kaynakları, tehdit, hakaret gibi suçlarda hapse girilmemesini örnek vererek “Toplumda infial uyandırıyor bu durum. Bunlarla ilgili belki bir ev hapsi de düşünülebilir. Bu tip suçlarda genelde erteleme, para cezasına çevirme gibi uygulamalar var. Yani cezası hapis cezası gerektirmeyen suçlarla ilgili bir düzenleme olacaktır. Suçu işleyip, hiçbir şey olmamış gibi dolaşamayacaklar. Değişik suç tiplerinde ceza miktarlarına bakmak suretiyle bir kısmında tam infaz, bir kısmında belli bir süre infaz olabilir, erteleme kalkabilir” diye konuştu.