Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehre daha güçlü ve sürdürülebilir bir altyapıyı kazandırmak için çalışıyor. Başkan Yüce’nin talimatıyla sahada mesai mefhumu gözetmeden 7/24 çalışan Büyükşehir SASKİ ekipleri, şehre yeni bir altyapı kazandırıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Hendek’te yeni bir yağmursuyu hattı inşaatının açılışını yaptı. Hendek Belediyesi ve Büyükşehir ortaklığında hayata geçirilen “Hendek Yeni Mahallesi – Büyükdere Yağmursuyu Hattı 2. Etabı” projesinin startı yapılan lansmanla verildi.

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (10)
Programa Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal, Sakarya Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Ör, Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Yağlı, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları, muhtarlar, basın mensupları ve bölge sakinleri katıldı. Bölgenin ihtiyacına uzun yıllar hizmet verecek çalışmayı “hayırlı olsun” diyerek açıklayan Yüce, Hendek’te son 3 yılda hayata geçirilen altyapı yatırımlarından bahsetti. 

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (9)
“YATIRIMLAR DEVAM EDECEK”
Hendek’e uzun yıllar hizmet edecek olan SCADA sistemi, kayıp kaçak projesi, isale hattı, istinat duvarı, içmesuyu altyapısı, alternatif içme suyu (sondaj) ve kanalizasyon çalışmalarını tek tek anlatan “Hendek’i geleceğin güçlü Türkiye’sine ulaştıracak yatırımlara devam edeceğiz” vurgusu yapan Yüce, “3 buçuk yıldır durmadan, yorulmadan çalışıyoruz. Kısa vadeli değil yaşamı kolaylaştıracak 100 yıllık projeler üretiyoruz. Yaşam standartlarını yükseltmek, gelir düzeylerini artırmak adına da önemli çalışmalar yapıyoruz. Türkiye Yüzyılı’na yakışacak projeler üzerinde gündüz demeden, gece demeden gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (6)
Programda konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu ise, “Yağmursuyu hattının ikinci etap projesi hayırlı olsun. Hendek’te birçok yerde üstyapı ve altyapı çalışmalarını tamamladık. Bizlerin derdi memlekete hizmet etmektir. Her türlü iş birliğine varız. Bu çalışmada emeği geçen başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (8)
Başkan Yüce, Hendek’e yaptıkları yatırımları ise şöyle anlattı:
5 MİLYON TL İLE SCADA SİSTEMİ
“Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizin sağlıkla ve güvenle su tüketebilmesi için kurduğumuz SCADA Sistemi ile şehrimizin genelindeki 465 istasyonu, depoları, terfi istasyonlarını takip ediyoruz. 5 milyon lira yatırımla hayata geçirdiğimiz projemizle su akışında yaşanabilecek aksaklıkları, bakım ve onarım ihtiyaçlarını ve kalite değişimini 7/24 izliyoruz."

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (7)
816 BİN TL KAZANÇ
"Su kayıplarının sık yaşandığı Hendek’te kayıpları azaltmak ve israfı önlemek için hayata geçirdiğimiz projeyle yıllık 800 bin m3 su tasarrufu sağlıyoruz. 1 milyon 700 bin lira yatırımlara 816 bin lira kazanç sağladığımız projemizi Kasım 2019 tarihinde tamamladık ve hemşerilerimizin hizmetine sunduk."

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (4)
“SELİN YARALARINI SARIYORUZ”
"2019 yılında yaşanan sel felaketinde zarar gören Hendek Dikmen Mahallesinde bulunan isale hattı üzerinde istinat duvarı yapıyor, muhtemel taşkınlara karşı önlem alıyor ve kamunun kaynaklarını koruyoruz 2 milyon 500 bin lira değerindeki projemizi Nisan 2022 tarihi itibariyle tamamladık."

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (2)
YENİ YATIRIMLAR
"Eskibıçkı ve Bıçkıatik mahallelerinde yaşayan hemşerilerimizin sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşması için 2 buçuk milyon değerinde bir yatırım yaptık. Proje kapsamında 5 bin 700 metre içme suyu hattı, 2 içme suyu deposu inşa ettik ve bölgenin 2050 yılına kadar ortaya çıkabilecek içme suyu ihtiyacını karşılayacak bir çalışma yaptık."

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (1)
11 SONDAJ
"Hendek ilçesi, muhtelif mahallelerde 11 adet, toplamda 1750 m derinlikte içmesuyu sondaj kuyuları açtık. Toplamda 35 lt/sn debili su elde ettik. 20 bin kişiye yetecek düzeyde içmesuyu bulduk. Çalışmalara devam ediyoruz."

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (11)
“PROJEMİZ HAYIRLI OLSUN” 
"Malumunuz bir şehrin olmazsa olmazları arasında ilk sırada altyapı yer almaktadır. Altyapısı eksik ve yetersiz olan bir şehrin, üstyapısına yönelik ne kadar kaliteli çalışmalar yaparsanız yapın her zaman bir tarafı eksiktir. Bugün burada bir araya gelme sebebimiz de yağmursuyu hattı çalışmalarımızdır.  Bu çalışma oldukça meşakkatli bir çalışmadır. Hemşerilerimizden sabır bekliyor, gösterdikleri anlayış için de şimdiden teşekkür ediyorum. Tüm Hendek’e hayırlı olsun."

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (5)
Tören sonunda projeyle ilgili hayır duaları yapılarak kurban kesildi. Başkan Yüce, törene katılan protokole çiçek takdim ederken, program fotoğraf çekimiyle son buldu.

Buyuksehir_hendek_yeni_proje (3)