134 ülkenin hava kirliliği değerlerinin analiz edildiği 2023 Dünya Hava Kalitesi Raporu açıklandı.

“Sabri Ülker MYO projesi kaldığı yerden devam” “Sabri Ülker MYO projesi kaldığı yerden devam”

Metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM 2.5) yoğunluğunu ölçümleri esas alınarak hazırlanan raporda Türkiye, hava kirliliği sıralamasında 44'üncü sırada olduğu belirlendi. Türkiye'deki en kirli havaya sahip olan şehirlerin ilk sırayı Iğdır, ikinci sırayı Osmaniye alırken üçüncü sırayı ise Sakarya'nın Hendek ilçesi aldı.

Hava Kirliligi3
Iğdır'ın PM2.5 ortalaması 47,2, Osmaniye'nin ise 38,5 olarak ölçülürken Hendek ilçesinin ortalaması 37,3 olarak kayıtlara geçerken Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yıllık hava kalitesi kılavuz değerinin 8,6 katı olduğu belirlendi.

Hava Kirliligi5
"HAVA KİRLİLİĞİ HİSSEDİLİYOR"
Hava kirliliği hakkında konuşan vatandaş Erol Kırcı, "Hava kirliliği araçların sayısının artmasından, sanayiden olabilir. Eskisi kadar odun ve kömür yakan yok. En çok hava kirliliğine sebep olan sanırım araçlarla birlikte sanayi olabilir. İlçemizde hava kirliliği hissediliyor" dedi.
Hava Kirliligi6
"BENİ ŞOK ETTİ"
Zeki Mutlu ise, "Hava kirliliğinin sanayileşmeden dolayı olduğunu tahmin ediyorum. Normalde doğalgazımız var, kömür yakma oranımız düştü ama sanayileşmenin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu kadar yeşillik içerisinde olan ilçemizde yüksek oranlı hava kirliliği beni şok etti" diye konuştu.

Hava Kirliligi7

Hava Kirliligi4