Akyazı’nın merkezindeki o cadde yepyeni bir yüze kavuştu Akyazı’nın merkezindeki o cadde yepyeni bir yüze kavuştu

BAŞARILI AMELİYAT
Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde ilk kez Retroperitoneal Lenf Nodu Diseksiyonu (RPLND) denilen ameliyat başarılı bir şekilde yapıldı. Sağ testis tümörü sebebiyle 2015 yılında ameliyat edilen ve ameliyat sonrası 5 kür kemoterapi tedavisi alan 35 yaşındaki Fatih Yurt'un, sağ yan ağrısı şikayeti ile başvurduğu onkoloji kliniğinde yapılan kontrollerinde tümörünün karın arka duvarında tekrar nüksettiği tespit edildi. Sadece ileri kanser ameliyatları yapılan merkezlerde mümkün olan bu ameliyat, SEAH üroloji kliniğinde Prof. Dr. Hasan Salih Sağlam ve Doç. Dr. Hacı İbrahim Çimen'in katıldığı operasyonla başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Ameliyatı başarılı geçen Fatih Yurt ise sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

AW920918_04
"İLK KEZ YAPILDI"
Hastanın testis tümörü sebebiyle daha önce ameliyat edildiğini söyleyen Prof. Dr. Hasan Salih Sağlam, "Ameliyat sonrası bazı tedaviler ilave ediyoruz. Kemoterapi gibi, radyoterapi gibi ancak her şey onlarla da bitmiyor. Bazı durumlarda cerrahi tedavi gerekiyor. Bu cerrahi tedavi özellikle kanser ve ürolojik kanserler konusunda iyi tedavilerin yapılabildiği yerlerde mümkün oluyor. Hastamızda bu tedavilerin sonunda böbrek civarında ana toplardamarı ve atardamarların civarında mevcut olan ve kalan bezeler var. Bunlar çeşitli büyüklükte olabiliyor ama genellikle bir ceviz büyüklüğünde. Bazılarının çıkarılması gerekiyor. Biraz sorunlu bir operasyon. Biz hastada böyle bir ameliyat yaptık. Bu Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez yapılan ameliyat oldu. O açıdan  bizim için de bir dönüm noktası oldu. Hastamız da gayet iyi. Hareket edecek hale geldi, taburcu olacak hale geldi. Ameliyatın yapıldığı bölge biraz sorunlu bölge.  O yüzden bunların zedelenmesi, zarar görmesi büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Hastaların aşırı miktarda kan kaybına hatta ölüme yol açabilir veya yine oradaki damarlar dolayısıyla bağırsaklarının tamamen çürümesine yol açabilir. O yüzden bu konuda kendi açısından iyi olduğuna inanan ekibin yapacağı bir iş" dedi.

AW920918_03
RAHAT BİR ŞEKİLDE
Sağlam, hastalara daha iyi şekilde hizmet verebilmek için çalıştıklarını belirterek, "Biz bugüne kadar eksik kalan bir yanlarımızı tamamlamaya çalıştık. Bizim için yapılmayan tek ameliyat belki buydu eksik kalan. Bugün onu da tamamlamış olduğumuzu düşünüyorum. Artık burada Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tümörler adına yapılmayan herhangi bir şey kalmadı. Zaten diğer ameliyatlarımızda da bir eksik yoktu. O yüzden mutluyuz ekibimiz açısından. Bu işi burada yapıyor olmamız açısından. Bundan sonraki hastalarımız burada bu operasyonu gayet rahat bir şekilde olabilecek" diye konuştu.

AW920918_02
"ÇOK İYİ BİR ŞEY"
Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan 35 yaşındaki Fatih Yurt, "Sağ yumurtalığımda tekrar tümör oluştu. Ameliyat oldum, Kemoterapi tedavisi gördüm. Daha sonra tekrar türedi. Sağ olsun Hasan hocamız buldu, bir ameliyat daha geçirdik. Allah'ın izniyle temizlendiğini düşünüyoruz. Zor bir ameliyat geçirdim ama şu anda iyiyim. Allah'ıma şükürler olsun sancım pek yok. Ayağa kalktığımda dikiş yerlerinde sancı var, onlar da ameliyat kaynaklı şeyler zaten. Bugün dikiş aldırdım iyiye gittiğini söylüyor doktorlarım. Mutluyum. Zor bir şey. Bu ikinci kez başıma gelen bir hastalık. Allah'ıma şükürler olsun. Kurtulabilmek çok iyi bir şey" şeklinde konuştu.

AW920918_01